تور 14تور 14

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

تور 14تور 14
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

تور ارمنستان

تور ارمنستان

اگر قصد دارید سفری آسان و لذت بخش را تجربه کنید، تور ارمنستان را به شما پیشنهاد می کنیم. این کشور به دلیل امتیازاتی که در صنعت گردشگری خود دارد، توانسته است جایگاه خوبی در میان توریست ها کسب نماید. وجود جاذبه های بکر این کشور از جمله جاذبه های طبیعی نظیر دریاچه سوان، دریاچه آرپی و سواحل شگفت انگیز، صومعه های قدیمی و همینطور پارک های آبی تفریحی باعث شده است که علاقمندان سفری هیجان انگیز را در ارمنستان تجربه نمایند.

در این کشور نه تنها شرایط گردش و تفریح بسیار آسان است بلکه علاقمندان به سفر می توانند به سادگی غذاها و خوردنی های جذاب را از رستوران های ارمنستان تهیه نمایند و علاوه بر همه اینها خرید های خوبی را در بازار و مراکز خرید باشکوه این کشور تجربه نمایند. در ارمنستان سیاست آسمان باز لحاظ شده و همین مساله زمینه سفر را برای تورهای مسافرتی راحت می نماید. همچنین لغو روادید برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز باعث افزایش قدرت صنعت گردشگری این کشور شده است.

آب و هوای معتدل ارمنستان خصوصا در فصل تابستان و همچنین هزینه های ارزان سفر به این کشور یکی دیگر از دلایل محبوب آن است و همین مساله باعث گرایش ایرانیان به آنجا شده است. فصل تابستان بهترین زمان برای سفر به ارمنستان است از این رو قیمت تور ارمنستان در این فصل اندکی بالاتر از سایر فصل ها می باشد.

 در ایران نیز سالانه تعداد بسیار زیادی تور زمینی و هوایی به قصد دید و بازدید ارمنستان برگزار می شود. تورهای مختلف در بازه های زمانی متفاوتی از سال و از طرف آژانس های مسافرتی  گوناگون برگزار می شوند. خوشبختانه با اجرایی شدن لغو روادید بین ایران و ارمنستان، ایرانیان می توانند بدون دریافت ویزا به مدت 90 روز در کشور ارمنستان بمانند. از این رو تورهای مسافرتی بدون محدودیت مسافران را به سفری هیجان انگیز می برند.

تور ارمنستان از تبریز

موقعیت جغرافیایی ارمنستان به گونه ای است که مسافرت به این کشور از شهر تبریز آسان تر از تمام نقاط کشور خواهد بود. نزدیکی تبریز به مرز جلفا ارمنستان امکان سفر زمینی و هوایی را برای مسافران فراهم می نماید. مسافران از تبریز ابتدا وارد مرز ایران و ارمنستان یعنی جلفا می شوند و پس از آن با توجه به برنامه تور به ایروان و سایر شهرهای این کشور سفر خواهند کرد. مسافت تبریز تا جلفا حدود 130 کیلومتر است که به سادگی با اتوبوس هم طی می شود و مسافران می توانند در کمتر از 25 ساعت به این کشور برسند.

از این رو تورهای زمینی که با قیمت ارزانتری هم برگزار می شوند، در میان ایرانیان بسیار محبوب می باشد. تورهای هوایی قیمت های بالاتری دارند اما برای افرادی که تحمل مسافت های طولانی را ندارند و تمایل دارند سفر لوکس و مرفه تری داشته باشند، بهترین گزینه خواهند بود.

لازم است بدانید که آژانس های مسافرتی برای مسافران تور تبریز ارمنستان بهترین خدمات و امکانات را در نظر می گیرند. اقامتگاه لوکس و هتل های بسیار خوبی برای اقامت مسافران در نظر گرفته می شود. با توجه به نوع تور زمینی یا هوایی، از بهترین اتوبوس های مسافرتی و پروازهای هوایی بهره گرفته می شود تا راحتی سفر مسافران تضمین گردد. از طرفی تور لیدر راهنمای سفر خواهد بود و ترانسفر فرودگاهی برای مسافران در نظر گرفته شده است. بهترین زمان برای سفر زمینی با تور ارمنستان زا تبریز فصل تابستان است که هوا بسیار مساعد بوده و جاده ها امنیت بیشتری دارند. برای اطلاع از بهترین تورهای ارمنستان از تبریز به لیست تورهای ارمنستان سایت تور 14 مراجعه نمایید.

تور ارمنستان از مشهد

یکی دیگر از شهرهای ایران که تور ارمنستان در آن برگزار می شود، شهر مشهد است. تورهای ارمنستان از مشهد هم بسیار محبوب هستند. تورهای زمینی ، هوایی و ترکیبی نیز در لیست تورهای مشهد ارمنستان دیده می شود. اغلب تورهای زمینی ابتدا مسافران را با قطار یا اتوبوس راهی تهران یا تبریز می کنند و از آنجا با اتوبوس مسافران به جلفا ارمنستان می روند. تورهای زمینی بسیار ارزان تر هستند اما مسیر مشهد تا ارمنستان بسیار طولانی تر از تهران ارمنستان و تبریز ارمنستان است بنابراین مسافران باید بتوانند سختی مسافت طولانی را تحمل نمایند. در طی مسیر تور مسافران می توانند زمان های زیادی را به استراحت بین جاده ای سپری کنند و پذیرایی های خوب باعث می شود بتوانند مسافت طولانی را تحمل نمایند.

در واقع در تور زمینی ارمنستان از مشهد مسافران مسافت بین شهرها را می توانند مانند بخشی از سفر ببینند که در طی آن هم با دوستان جدیدی آشنا می شوند و هم مناظر طبیعی و جاذبه های برخی از شهرها را خواهند دید. تورهای هوایی ارمنستان از مشهد بسیار لوکس و مرفه تر هستند و مسافران از فرودگاه امام خمینی مشهد، راهی فرودگاه تبریز شده و از آنجا مستقیم راهی ایروان ارمنستان می شوند. گاهی هم از تهران وارد ارمنستان می شوند. بنابراین نوع پرواز و برنامه سفر تورهای مختلف، متفاوت از هم بوده و هر تور هزینه های متفاوتی برای مسافران در بر خواهد داشت. نکته جالب این است که تمام خدمات و امکانات مورد نیاز یک سفر راحت برای مسافران در نظر گرفته می شود. اقامتگاه لوکس و راحت، ترانسفر فرودگاهی، وعده های غذایی خوب، راهنمای سفر همه و همه در اختیار مسافران خواهد بود.

ارزانترین تور ارمنستان

اگر می خواهید سفری ارزان را به ارمنستان تجربه کنید چند گزینه پیش روی شما خواهد بود:

  • سفر خود به این کشور را به فصولی از سال موکول کنید که این کشور مسافران کمتری دارد. برای مثال اکثر مسافرت ها به ارمنستان در فصل تابستان انجام می شود چون در این بازه زمانی از سال آب و هوای ایروان و سایر شهرهای ارمنستان بسیار مساعد می باشد. در فصل هایی مثل پاییز و بهار هم می توان سفرهای خوبی به این کشور داشت از این رو بهتر است در این فصول که قیمت بلیط و تورهای مسافرتی پایین تر است به ارمنستان سفر نمایید. فصل زمستان ارزانترین سفر به ارمنستان را می توان تجربه کرد اما آب و هوا چندان مساعد نیست.
  • تور زمینی ارمنستان را برای سفر خود انتخاب نمایید. تورهای زمینی کمترین هزینه سفر را برای شما به همراه خواهند داشت. شاید در مسیر سفر و مدت زمان زیادی که مجبورید در اتوبوس سپری نمایید، خسته شوید اما حداقل مطمنید که سفری ارزان را تجربه خواهید کرد.
  • تورهای لحظه آخری ارمنستان را شناسایی کنید. این نوع تور به دلیل تخفیفات بسیار خوبی که به مسافران می دهند، از گزینه های خوب برای سفر ارزان به ارمنستان خواهند بود. تورهای لحظه آخری هم در قالب تورهای زمینی و تورهای هوایی موجود هستند و از خدمات و امکانات بسیار عالی برخوردار می باشند. برای اطلاع از این تور می توانید به لیست تورهای لحظه اخری ارمنستان در منو اصلی سایت مراجعه نمایید.

تور ارمنستان زمینی

اگر دقت کرده باشید در لیست تورهای ارمنستان تورهای زمینی زیادی وجود دارد. مسافت خوب ایران تا ارمنستان از مرز جلفا و راحتی سفر با اتوبوس از تهران و تبریز به این کشور باعث شده است که تورهای زمینی ارمنستان در ایران بسیار محبوب باشند. مسافران به سادگی با رزرو و ثبت نام در تورهای زمینی می توانند همانند سفر در داخل ایران و بدون نیاز به ویزا به این کشور سفر نمایند. در تورای زمینی اغلب مسافران مسافت تهران و ایروان را در 22 ساعت طی می نمایند و اتوبوس های vip بسیار لوکس و راحتی برای مسافران در نظر گرفته می شود.

در تورهای زمینی که تنوع بسیار زیادی دارند، مسافران می توانند محل اقامت خود را انتخاب نمایند، نوع اتوبوس، مسیر حرکت، مدت زمان سفر و همینطور زمان شروع سفر را انتخاب نمایند. خدمات و امکانات در نظر گرفته شده برای هر تور متفاوت است و با توجه به همن مسائل قیمت تور متفاوت خواهد بود.

تور ارمنستان لحظه آخری

همانطور که گفته شد، یکی از ارزانترین تورهای ارمنستان تور لحظه آخری است. در تورهای لحظه آخری که در روزهای آخر مانده به سفر تخفیفات خوبی به مسافران داده می شود، مسافران می توانند با امکانات بسیار خوبی انواع تور زمینی و تور هوایی را برای سفر خود انتخاب نمایند. این تور به مسافران امکان سفری ارزان و در عین حال خوب و با کیفیت را هدیه خواهد داد. نکته ای که در مورد این نوع تور وجود دارد، مسافران باید از طریق کانال های اطلاع رسانی یا سایت های گردشگری از زمان تور مطلع شوند تا بتوانند بموقع از تخفیفات بهره مند شوند.

تور ارمنستان از اصفهان

یکی دیگر از شهرهای ایران که برگزار کننده تور ارمنستان است، اصفهان نصف جهان است. مسافران بسیار زیادی از طریق تور اصفهان ارمنستان راهی این کشور بسیار زیبا می شوند. تورهای زمینی و هوایی هم در لیست تورهای اصفهان ارمنستان موجود است.

مسافران می توانند بوسیله تورهای هوایی ارمنستان مستقیم راهی ایروان شوند یا اینکه ابتدا به تبریز و تهران رفته و سپس از فرودگاهای این دو شهر راهی ارمنستان شوند. تورهای زمینی اصفهان ارمنستان هم به همین صورت است. اغلب مسافران راهی تبریز می شوند و از مرز جلفا وارد خاک ارمنستان خواهند شد. برای اطلاع از تورهای اصفهان ارمنستان هم می توانید به بخش تورهای ارمنستان مراجعه نمایید.

مراکز خرید ارمنستان

مراکز خرید ارمنستان برای دوستداران و دنبال کنندگان مد یکی از مقاصد گردشگری جذاب می باشد، زیرا ارمنستان به کشور مد ها و مدل ها شهرت دارد. این کشور، کشور مدل های بزرگ است و بسیاری از برند های معروف و معتبر دنیا در آن مشغول به فعالیت هستند. ضمنا ارمنستان از بزرگترین کشور های تولید کننده ی شکلات در دنیا به شمار می رود. به همین دلیل سالیانه میزبان شمار زیادی از گردشگران است و برای بسیاری از توریست ها اولین مقصد در مسافرت های بین المللی محسوب می شود.بسیاری از مردمی که به این کشور سفر می کنند، در کنار بازدید از مکان های دیدنی آن حتما به مراکز خرید ارمنستان و پاساژ ها و بازار های آن هم سر میزنند. در این مقاله سعی داریم تا شما را به برخی از مراکز خرید معروف و دیدنی ارمنستان آشنا کنیم.

مرکز خرید روسیا

بزرگترین مرکز فروش طلا و جواهر و سومین مرکز خرید بزرگ ارمنستان، مرکز خرید روسیا (Rossia Mall) در 5 مارس سال 2016 میلادی افتتاح شد. این مرکز خرید توسط یک شرکت داخلی به نام  Sil Concern که متعلق به یک تاجر ارمنی به نام "خاچاتور سوکیاسیان" است، ساخته شد. این مرکز خرید دارای طراحی و معماری منحصر به فرد است و در جذب گردشگران و کسب و کار های کوچک ،که یکی از اهداف ساخت این مرکز خرید بود، تا الان موفق عمل کرده است.

در مرکز خرید روسیا علاوه بر وجود فروشگاه های مختلف از برند های خارجی و داخلی که یافتن لباس و کیف و کفش چرم دستدوز را آسان می کند، برای رفع خستگی مشتریان مراکز تفریحی از جمله سالن بازی و تفریح کودکان، کافه، رستوران، داروخانه، سالن سینما و تئاتر در آن تعبیه شده است.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : آدیداس، رامسی، کیت، ال ‌سی ‌وا کی کی، Ralf Ringer، Dilvin، Esposito، Shustov Trading House، Aver Store retailers، Reebok، Tvoe، Real Store retailers وهمچنین یک شعبه از سالن زیبایی آرم ‌اکونوم‌ بنک.

مساحت و تعداد طبقات : مساحتی در حدود 12600 متر مربع در هفت طبقه را داراست.

آدرس مرکز خرید روسیا : ایروان، خیابان تیگران کبیر 16، ایستگاه متروی ژنرال آندرانیک

ساعات کاری : همه روزه 10 صبح تا 10 شب

مرکز خرید مترونوم

یکی از محبوبترین مراکز خرید ارمنستان، مرکز خرید مترونوم (Metronome Shopping Center) است. یکی از ویژگی های اختصاصی این مرکز خرید وجود فروشگاه های زنجیره ای شرکت اسپورت مستر است. به دلیل قرار گرفتن این مرکز خرید در مرکز شهر، دسترسی به آن آسان و یکی از پر رفت و آمد ترین مراکز خرید محسوب می شود.

 مرکز خرید مدرن مترونوم، مکان بسیار مناسبی برای خرید، تفریح، استراحت و گذراندن وقت است، زیرا تعداد زیاد فروشگاه ها این امکان را به شما می دهد تا اجناس متنوعی را برای خرید خود انتخاب کنید و در زمان خستگی از سالن های سینما، کنسرت و فودکورت های آن بهرمند شوید. انواع امکانات رفاهی در این مرکز خرید پیش بینی شده است، مانند ویلچر، کالسکه، تابلوهای راهنمای چند زبانه، پارکینگ و سرویس رزرو تاکسی.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : باراکو، ال ‌سی ‌وا کی کی، D&G  

مساحت و تعداد طبقات : مساحتی در حدود 9300 متر مربع را داراست.

آدرس مرکز خرید مترونوم در ارمنستان : ایروان، خیابان کاجازنونی، پلاک 6

ساعات کاری : همه روزه 10 صبح تا 10 شب و در ایام تعطیلات از 9 صبح تا 11 شب

بازار ورنیساژ

اگر میخواهید اوج فرهنگ و آداب ورسوم مردم ارمنستان و بخصوص ایروان را مشاهده کنید باید به بازار محلی ورنیساژ (Vernissage) سری بزنید. این بازار بهترین مکان برای تهیه ی سوغاتی برای دوستان و آشنایان است. انواع صنایع دستی،پوشاک سنتی، تابلو های نقاشی، زیورآلات دست ساز و غیردست ساز را به راحتی می توانید در این بازار محلی که در فضای باز برپا می شود، تهیه کنید.

 در گذشته این بازار تنها محلی برای گذران وقت مردم بومی در آخر هفته ها بوده ولی به مرور زمان با فرهنگ و زندگی ارامنه عجین شده است. در این بازار نیز مکانی برای استراحت مشتریان در نظر گرفته شده، اتاقک های کوچکی که محوطه ی بازار قرار دارند.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : باراکو، ال ‌سی ‌وا کی کی، D&G  

مساحت و تعداد طبقات : مساحتی در حدود 9300 متر مربع را داراست.

آدرس بازار ورنیساژ در ارمنستان: ایروان، خیابان کاجازنونی، پلاک 6

ساعات کاری : همه روزه10 صبح  تا 4 عصر البته گاهی تا اوائل شب نیز فعال است.

ایروان مال

وقتی صحبت از مراکز خرید ارمنستان می شود، نمی توان از مرکز ایروان مال صحبتی نکرد.  زیرا ئرصد بسیار زیادی از گردشگرانی که به ارمنستان سفر می کنند قطعا از این مکان دیدن کرده اند. این مرکز خرید در سال 2016 با حضور رئیس جمهور ارمنستان به طور رسمی افتتاح شد.

انواع پوشاک، لوازم آرایشی، کیف و کفش را می توانید از این مرکز خرید که حدود 120 فرووشگاه دارد تهیه کنید. بعد از آنکه خرید خود را انجام دادید میتوانید از امکانات رفاهی آن مانند فودکورت ها و کافه ها استفاده کنید. کودکان می توانند از بزرگترین شهربازی داخل سالن ارمنستان که در ایروان مال قرار دارد استفاده کنند و اوقات خوشی را در کنار پدر و مادر خود سپری نمایند.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : برشکا، باراکو، منگو، ال ‌سی ‌وا کی کی، D&G  ، زارا، آلدو، لیوایز

مساحت و تعداد طبقات : مساحتی در حدود 59000 متر مربع را داراست.

آدرس مرکز خرید ایروان مال در ارمنستان : ایروان، ناحیه ۰۰۲۶ ، خیابان آرشاکونیاتس ۳۴/۳ 6

ساعات کاری : همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب

مرکز خرید دالما گاردن

مرکز خرید دالما گاردن (Dalma Garden Mall) از جمله محبوبترین مراکز خرید ارمنستان در ایروان است که بعد از افتتاح در سال 2012 میلادی در مدت کوتاهی به محبوبیت رسید. 116 مغازه در این مرکز خرید فعالیت می کنند که شامل برند های مشهور داخلی و خارجی هستند و محصولات خود را با قیمتی مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهند. در هر طبقه ی این مرکز خرید اتاق هایی برای مادران در نظر گرفته شده که می توانند در آن اتاق ها به فرزندان خود غذا بدهند یا با ان ها بازی کنند. ضمنا بعد از یک خرید عالی و دیدن فروشگاه های مدرن می توان از سالن سینما، سالن بولینگ ، فودکورت ها رستوران های مرکز خرید دالما گاردن استفاده کرد.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : زارا، باتا، تایم، نیو لوک، پریناتال، فلورمار، ویولت، تاپ‌شاپ، دیوید جونز، نیویورکر، مارکس اند اسپنسر، پل اند بیر و ماسیمو دوتی

مساحت و تعداد طبقات : مساحتی در حدود 55000 متر مربع در دو طبقه را داراست.

ظرفیت پارکینگ : 700 خودرو

آدرس مرکز خرید ایروان مال در ارمنستان : ایروان، بزرگراه تسی و تسرناکابرد

ساعات کاری : همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب

تشیر استریت شاپینگ گالری

یکی از بهترین مراکز خرید ارمنستان، تشیر استریت شاپینگ گالری (Tashir Street Shopping Gallery) است که سالانه گردشگران بیشماری را جذب می کند. این مرکز خرید یک ویژگی خاص دارد و آن این است که در زیر خیابان پیاده روی نرس اونیو قرار دارد. تشیر استریت شاپینگ گالری دارای 6 درب درودی، 70 مغازه، مرکز نگه داری کودکان، کافه و رستوران است. گردشگران می توانند انواع پوشاک، اوازم الکترونیکی، عطر و جواهرات را از این مرکز با قیمتی که نسب به دیگر مراکز خرید کمی گران تر است، خریداری کنند.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : New Balance, Kare Design, Togas,  Skechers.

مساحت و تعداد طبقات : مساحتی بیش از 12000 متر مربع در دو طبقه را داراست.

ظرفیت پارکینگ : 200 خودرو

آدرس مرکز خرید ایروان مال در ارمنستان : ایروان، خیابان شمالی، پلاک 2

ساعات کاری : همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب

بازار گومی شوکا

برخی از مراکز خرید ارمنستان ریشه در فرهنگ و سنت مردم این کشور دارند. بازار گومی شوکا یکی از این بازارهای محلی معروف است که در مرکز شهر ایروان و به صورت سرپوشیده قرار دارد. در این بازار سنتی انواع میوه و سبزیجات تازه، نان ها، شیرینی جات و مرباهای خانگی و ادویه جات عرضه می شود. توصیه می شود که حتما از باقلوای معروف ارمنستانی در این بازار امتحان بفرمایید.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : محصولات محلی ارائه می شود.

مساحت و تعداد طبقات : 420 متر طول دارد.

آدرس بازار گومی شوکا در ارمنستان : ایروان، خیابان مووسس خورناتسی ، شماره ۳۵

ساعات کاری : همه روزه

مورگان

یکی از مهمترین مراکز خرید ارمنستان در عرصه ی پوشاک مرکز خرید مورگان (Morgan)  که یک برند معروف فرانسوی است می باشد. کالاها و برند های موجود در این مرکز خرید از مشهورترین و معروف ترین برند های معتبر دنیا هستند که انواع البسه، لوازم ورزشی، لوازم آرایشی و بهداشتی، کفش و کیف را به راحتی  و با قیمت مناسب می توان از این مرکز خرید تهیه کرد.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : آدیداس، پوما،  نایک، پولو، ریبوک، مانگو، آدولفو دومینگز، زارا، برشکا، داگلاس، تیمبرلند، کلارکس، لویس، بنتون.

مساحت و تعداد طبقات : 4 طبقه

آدرس  مرکز خرید مورگان  در ارمنستان : ایروان، خیابان مشتوک

ساعات کاری : همه روزه  10 صبح تا 11 شب

گالری هنری دالان

یکی از مراکزی که  که میتوان به راحتی صنایع دستی و هنری ارمنستان از جمله تابلو های نقاشی و فرش را تهیه کرد گالری هنری دالان (Dalan Art Gallery) است. در این مرکز علاوه بر نمایش آثار هنری هنرمندان محلی که از چوب، چرم و آهن ساخته می شوند، فروش این محصولات هم صورت میگیرد. در گالری هنری دالان می توانید بهترین سوغاتی ها را برای دوستان و آشنایان خود خریداری کنید و با فرهنگ، هنر و سلیقه ی مردم ارمنستان آشنا شوید. صرفا برای بلزدید از این مکان هیچ هزینه ای دریافت نمی شود. بعد از بازدید از این مجموعه می توانید در کافه فضای باز آن  و رستوران این مجموعه ، جهت رفع خستگی استفاده بفرمایید.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : صنایع هنری محلی عرضه می شود.

آدرس  مرکز خرید مورگان  در ارمنستان : ایروان، خیابان آبوویان 12

ساعات کاری : همه روزه  9 صبح تا 12 ظهر  به غیر از شنبه ها

خیابان شمالی

خیابان شمالی (Northern Avenue) یک پیاده رو در مرکز شهر ایروان است که  محل قرارگیری خانه‌های مسکونی مجلل، هتل‌ها، فروشگاه‌ها، کافه ها و رستوران‌های لوکس است. از جمله رستوران ها و کافه های مجللی که در این خیابان فعالیت دارند عبارتند از : برگر کینگ، کی ‌اف ‌سی، سینابون، پیتزا هات و بسکین-رابینز. این خیابان در سال 2007 در مرکز منطقه ی کنترون ساخته شد و تبدیل به یکی از مراکز گردشگری معروف شد که بسیاری از توریست ها را به علت وجود نمایندگی های برند های معروف جهان و معماری آنها به سمت خود جذب می کند.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : آرمانی،بربری،  باتا، اکو,  اکلارکز,  رمنجیلدوزنیا,  گانت , جئوکس، ماسیمو دوتی، استیو مادن, تامی هایلفیگر،  نیویورکر, کلوین کلاین و دسیگوال

مساحت و تعداد طبقات : خیابانی به طول 450 متر و عرض 27 متر است.

آدرس  مرکز خرید مورگان  در ارمنستان : ایروان، ناحیه ی کنترون

مرکز خرید ریو

یکی دیگر از مراکز خرید ارمنستان که مورد توجه گردشگران است، مرکز خرید ریو (Rio Mall) می باشد. این مرکز خرید دیدنی در سال 2017 افتتاح شد و متعلق به یک تاجر روسی- ارمنی می باشد. مرکز خرید ریو شامل فروشگاه های متعدد لباس، لوازم الکترونیکی، عطر، کیف و کفش می باشد و علاوه بر آن دارای امکانات رفاهی مانند سالن بازی کودوکان، سینما، رستوران و کافه است. در کنار این ها این مرکز خرید شعباتی از بانک ها، صرافی ها و چندین کارگاه خیاطی را در خود جای داده است.

برند های معروف و معتبر مشغول به فعالیت در این مجموعه : شامل بسیاری از برند های روسی است.

آدرس  مرکز خرید ریو  در ارمنستان : ایروان، در امتداد خیابان های مجاور بزرگراه سارالانج، خیابان هشتم شمالی

ساعات کاری : همه روزه از ساعت 11صبح الی 8 شب

 

 

جاذبه های گردشگری ارمنستان

ارمنستان یک کشور باستانی است که با نام رسمی جمهوری ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان و زبان رسمی ارمنی در فصل مشترک اروپا و آسیا واقع شده است. این کشور کوچک دارای ۳۵۰۰ سال تاریخ، فرهنگ غنی و مناظر کوهستانی و جاذبه­های گردشگری بسیار زیباست. نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت. این نام به‌طور سنتی از نام هایک، بنیان‌گذار ملت ارمنی و نتیجه نوح پیامبر، گرفته شده‌است. این کشور اولین کشوری است که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت.

ارمنستان نیز به نوبه خود در حوزه صنعت گردشگری جز مقاصد پر مخاطب دنیا به حساب می­آید و از عوامل مؤثر در رونق صنعت گردشگری در این کشور، می‌توان به توسعه زیرساخت‌های لازم، تنوع‌بخشی به محصولات گردشگری، شناساندن مناسب این کشور در رسانه‌های جهان، لغو روادید برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها و اعطای آسان ویزا برای مسافران بیشتر کشورها و اتخاذ سیاست آسمان باز اشاره کرد. هنگام سفر به کشور کوه آرارات و زردآلوها حتما از این مکان­ها دیدن کنید.

دریاچه سوان (Sevan)

بزرگ ترین دریاچه قفقاز و یکی از بزرگ­ترین دریاچه­های آب شیرین دنیا که در ۶۶ کیلومتری شمال شرقی ایروان واقع شده از جهت ارتفاع نسبت به سطح دریا است که در مرکز کشور ارمنستان واقع شده منطقه سوان به عنوان یکی از مهمترین مراکز اکو توریستی در ارمنستان محسوب میشود. آب دریاچه سوان معمولا از رودخانه ها و چشمه هایی که در زیر دریاچه جاری هستند بوجود آمده و تغذیه می کند اما تنها یک رودخانه از دریاچه سرچشمه می گیرد که هزاردان نام دارد و در دریاچه ایروان واقع در جنوب شهر می ریزد و از این آب جهت آبیاری زمین های کشاورزی دشت آرارات استفاده می شود. ارتفاع این دریاچه به 2000 متر از سطح دریا می رسد و مساحت آن 940 کلومتر مربع می­باشد. زیبایی این دریاچه باعث شده تا به آن لقب «مروارید طبیعت ارمنستان» داده شود. سوان همچنین به خاطر داشتن ماهی «ایشکسان» یا قزل ‌آلای ارمنی نیز مشهور است.  نام های دیگر این دریاچه گقارکونیک ، دریای گقام ، لیخنس، گکچا ( به ترکی به معنی دریاچه آبی )است. در کنار دریاچه سوان هتل هارسنگر قرار گرفته است که چشم انداز زیبایی به سوان دارد.  از ویژگی های منحصر به فرد  هتل هارسنگر پارک آبی ، باشگاه اسب سواری  ، زمین تنیس ، والیبال و رشته های بسکتبال ، باشگاه تناسب اندام، سونا و استخر می باشد. چشمه آب معدنی دلیجان، شهرستان دلیجان( سوئیس ارمنستان) و صومعه تاریخی سوانوانک نیز از جاذبه­های پیرامون دریاچه سوان هستند.

ایروان

ایروان، پایتخت ارمنستان، شهری دنج است و به داشتن بناهای زیبا معروف است. این شهر دارای قرن‌ ها تاریخ است و بنابر سنگ‌ نوشته‌های خط میخی مربوط به پادشاه آرگیشتی، در سال ۷۸۲ قبل از میلاد بنا شده است که نشان می ‌دهد ایروان حتی از رم هم قدیمی ‌تر است.  میدان جمهوری نیز در قلب این شهر واقع است که در سال ۱۹۲۴ توسط معمار مشهور ارمنستانی الکساندر تامانیان طراحی شد.

این میدان را ساختمان ‌های مهمی همچون موزه تاریخ ارمنستان و ساختمان ریاست جمهوری آن احاطه کرده ‌اند. سال ها قبل این مکان را با نام میدان لنین نیز می شناختند. در این میدان مجسمه ای هم از وی وجود داشت که در سال ۱۹۹۰ میلادی از میدان خارج شد. از نکات مهم و جذاب در رابطه با میدان جمهوری ایروان سنگ های به کار رفته در ساختمان های اطراف آن می باشد که اغلب از سنگی به نام توف در آن ها استفاده شده است.

یکی از خیابان‌های منشعب از این میدان، خیابان شمالی نام دارد که با داشتن بوتیک ‌ها و فروشگاه ‌های شیک، ساختمان ‌های اداری و هتل ‌های لوکس، مدرن ‌ترین بخش از پایتخت ارمنستان را تشکیل می ‌دهد. این خیابان به جاذبه گردشگری دیگری از ایروان منتهی می ‌شود که «تئاتر اپرا و باله» نام دارد. ماتناداران نام مهم ترین موزه ی ایروان است. در مانتاداران انواع دست نوشته ها و نسخ خطی نگهداری می شوند که به زبان ارمنی و زبان های قدیمی آسیای شرقی هستند.. مسجدی در ایروان وجود دارد که با نام های آبی، کبود یا مسجد جامع ایروان شناخته می شود. جالب است بدانید که در قدیم ۸ مسجد در ایروان وجود داشت اما امروزه تنها همین مسجد باقی مانده است.

گالری ملی ارمنستان بزرگ ترین موزه هنر کل کشور و یکی از برجسته ترین جاذبه های شهر ایروان است. این گالری در میدان جمهوری واقع شده و طرفداران زیادی دارد. با بازدید از این گالری می توانید طیف وسیعی از آثار هنری روسیه و اروپا را مشاهده کنید.

صومعه تاتو (Tatev)

این صومعه که در قرن 9 در دهکده ای در جنوب ارمنستان ساخته شد در واقع مجموعه ای از کلیساها و ساختمان های اداری بوده و یکی از مهم ترین جاذبه های جهانگردی ارمنستان محسوب می شود. بخش عمده حیات سیاسی، معنوی و فرهنگی ارمنستان در این جا متمرکز بوده و این صومعه در واقع مقر فرمانروایی بر چندین دهکده بوده است. قابل توجه ترین تله کابین که رکورد دار در گینس جهانی می باشد به عنوان طولانی ترین تله کابین جهان در این منطقه توجه ها را به خود جلب می­کند. آنها نام این تله کابین را بال های تاتو نام نهادند.

دیگر جاذبه ی این منطقه وجود پل “Satani Kamurj” و از دیگر مناظر طبیعی ساخت دست بشر می باشد. در این مرکز آموزشی به ترویج علم، مذهب، فلسفه و تکثیر کتاب ها و پیشرفت نقاشی مینیاتور پرداخته شده بود.   صومعه تاتو دارای چهارچوب طلا کوب می باشد که انجیل روی آن ذکر شده است.. این صومعه بارها و بارها از طرف سلجوقیان، مغول های تیمور لنگ ، تیموریان، آقا محمدخان قاجار مورد حمله و تجاوز قرار گرفت. بعد از یک زلزله شدید در سال ۱۹۲۱، گنبد کلیسا سنت پل و پیتر و برج ساعت تخریب شدند. اخیرا این کلیسا بازسازی شد اما برج ساعت همچنان در همان وضعیت به سر می‌برد.

صومعه تاتو از سه بخش با نام‌های سنت پل و پیتر، سنت گریگوری روشن‌گر و سنت مری تشکیل شده است. قدیمی ترین بخش به جا مانده از صومعه تاتو ساختمان کلیسای سنت پل و پیتر است، که با نام کلیسای حواریون نیز خوانده می شود. و جالب تر از همه اینکه مقبره گریگور تاتواتسی، آخرین سنت مقدس کلیسای حواریون ارمنی نیز در این کلیسا واقع شده است.

دریاچه ی آرپی

دریاچه آرپی که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ارمنستان به شمار می رود ، دارای محیطی آرام و دنج است. از آنجایی که در فصل های گردشگری دریاچه ساوان ارمنستان شلوغ تر است ، دریاچه آرپی نیز در آن زمان نیز دارای آرامش بسیاری است . دریاچه آرپی ارمنستان در فلات آسوتسک و در استان شیراک ارمنستان قرار گرفته است و 4.5 کیلومتر مربع مساحت آب ، 1.6 متر عمق و نیز 5 میلیون متر مکعب آب دارد. این دریاچه علاوه بر اینکه منبع آبیاری و تولید برق است ، منبع رودخانه آخوریان نیز می باشد . برای حفاظت از این منطقه ، در سال 2009 یک پارک جدید در کنار دریاچه ساخته شد و 100 نوع از گونه های مختلف پرنده به این محل آورده شدند . این دریاچه زیستگاه مرغ دریایی ارمنی است . دور و اطراف دریاچه محل بسیار مناسبی برای کمپ زدن و تفریح می باشد. این دریاچه از یک زلزله و زمین لرزه تکتونیکی آتشفشانی به وجود آمده است . دریاچه آرپی بعد از دریاچه سوان دومین مجموعه مشهور و مهم آبی در ارمنستان می باشد .

شهر آشتاراک

نام آشتاراک کلمه ای ارمنی به معنای برج یا قلعه است. آشتاراک همچنین اشاره ای است به الهه باروری آشوری. به هر حال نظرات مختلفی درباره نام آشتاراک است.  این روستا به این نام از دوران باستان وجود داشته و نام آن را از خدای اورارتویی ایشتار می‌دانند. علاقه مندان به شعر، هنر و نویسندگی اگر شهر اشتاراک ارمنستان را برای زندگی انتخاب کردند خیلی خوش شانس هستند، چرا که مردم این شهر بسیار اهل نویسندگی و سرایندگی بوده و بسیاری از شاعران و نویسندگان ارمنی را به جامعه تحویل داده است.

 از زمان­های قدیم افسانه ای روایت شده که سه خواهر درشهر آشتاراک زندگی می کردند و هرسه عاشق شاهزاده SARKIA می شوند. دو خواهر بزرگتر برای خوشبختی خواهر کوچکتر تصمیم به خودکشی می گیرند و یکی از آنها با لباس قرمز ودیگری با لباس زرد خود را به ته دره آشتارک می اندازند خواهر سوم هم از ناراحتی لباس سفید رنگی می پوشد و خود را به ته دره می اندازد و از آن به بعد شاهزاده  SARKIA به یاد آنها 3 کلیسا به اسم رنگ­های لباسشان در دره می­سازد و براساس این افسانه طی قرون مختلف در این دره سه کلیسا ساخته شده است. یکی دیگر از مناطق دیدنی اشتاراک پلی است که از دره kasakh می گذرد.  آشتاراک همچنین یکی از مراکز صنعتی در ارمنستان است. یکی از بزرگ­ترین کارخانجات لبنی ارمنستان هم در این شهر واقع شده است.همچنین برخی از مراکز تولید و فراوری محصولات کشاورزی و دامی نیز در این شهر کهن فعالیت می کنند.

کلیسای گریگورلوساوریچ مقدس

این کلیسا که یکی از بزرگت­ترین کلیساهای ارمنستان به حساب می­آید به دستور اسقف اعظم (زاون اول) در سال 1980 به مناسبت 1700مین سالگرد مسیحییت ساخت آن اغاز شد و درسال 2001 به بهره برداری رسید.

در ساخت این بنا سنگهای دوف به کار رفته  و در زیر پاهای ستونها شمش طلا گذاشته اند. در قسمت شرقی کلیسا ناقوس­ها قرار گرفته و در قسمت پایین کلیسا کتابخانه و مجموعه ای ازیاد بودهای گریکرلوساوریچ مقدس ویک کتابخانه موجود است. این کلیسا جهت مراسم های مختلف دینی و مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد. درسال 2000 میلادی باز مانده پیکره گریکر لوساوریچ مقدس توسط اسقف اعظم گارگین دوم از واتیکان طی مراسم باشکوهی به این کلیسا آورده شد و درحال حاضر در جایگاهی که روبروی در اصلی کلیسا واقع شده نگهداری می شود.

پارک آبی ایروان

این مجموعه دارای دو بخش تابستانی و مجموعه سالنی می باشد. مجموعه ایی که پارک آبی ایروان در آن واقع شده است شامل باغ وحش و باغ گیاه شناسی است. ساخت این مجموعه به سال 2001 برمی گردد.  پارک آبی داخل سالن دنیای آب ایروان که به آکواتک نیز معروف است، در سال 2008 در زمینی به مساحت 5 هزار متر در کنار پارک تابستانی دنیای آب افتتاح شد. پارک آبی داخل سالن ایروان دارای دو استخر بزرگ، یک استخر کودکان، چندین سرسره بزرگ آبی، آبفشان و امکانات دیگر است. با توجه به اینکه بهترین فصل سفر به ایروان که از اردیبهشت تا شهریور ماه می باشد، تفریحات آبی در این فصل از پرطرفدارترین لذت های این سفر می باشد. در زمستان بزرگ­ترین استخر پارک با مساحت ۵۰۰ مترمربع به یک پیست اسکیت تبدیل می‌شود. برای دسترسی به این مجموعه از میدان جمهوری در مرکز این شهر، که حدودا 5/5 کیلومتر فاصله دارد این مسیر را می توان از طریق خیابان های نعلبندیان، هراتسی و میاسنیکان در ده دقیقه با خودرو پیمود.

کاسکاد یا بنای هزار پله ارمنستان

مهندس ALEXANDER TAMANIAN بعد از استقلال یافتن ارمنستان طرح جامعی رابرای شهر ایروان ارائه داد که یکی از مهمترین قسمتهای ان کاسکاد می باشد ودر سال 1970 زیر نظر معمار TOROSIAN در مرکز شهر ایروان محلی نزدیک به میدان اپرا تکمیل گردید. در طرح جیم تورسیان شمال و مرکز ایروان را با پلکانی عظیم به هم وصل می­کرد. در طرح وی علاوه بر طراحی خود بنا محوطه باغ، آبشار مصنوعی، مجسمه های نمادین، پله برقی برای افرادی که علاقه یا توانایی برای استفاده از راه پله را ندارند پیش بینی شد. بنا و فضا به گونه ای طراحی شد که بیانگر فرهنگ و تاریخ ارمنستان باشد. بنای کاسکاد دارای 750 پله است که پهنای آن به 50 متر می رسد و به همین دلیل آن را بنای 1000 پله می­نامند. این مجموعه از 5 سطح تشکیل شده است. فضای محوطه کاسکاد پوشیده از گلهای رنگارنگ و مجسمه های ساخت هنرمندان به نام ارمنستان و جهان تزئین گردیده است. مجسمه‌ها هم ازنظر مالی و هم به لحاظ هنری ارزشمند هستند و در میان آن‌ها آثار برخی از مجسمه‌سازان صاحب ‌نام دنیا مانند لین چادويک (مجسمه‌ساز انگلیسی و یکی از چهره‌های سرشناس هنر قرن بیستم)، بری فلاناگان (مجسمه‌ساز اهل ولز)، استانیسلاو لیبنسکی و ياروسلاو بريختوا (زوج معروف اهل چک) به چشم می‌خورد. 

صومعه خور ویراپ

صومعه خور ویراپ به معنی گودال عمیق و یا چاه عمیق، از زیارتگاه های اصلی ارامنه بوده که در کوهپایه آرارات ارمنستان در روی تپه ودی پوکر قرار دارد که حدود 5 کیلومتر از جاده فاصله دارد و نزدیکی مرز ترکیه واقع شده است. کوه آرارات در پشت این صومعه قرار گرفته است.این صومعه یکی از 4000 صومعه و کلیسای ارمنستان است. قداست این زیارتگاه از آن جهت است که گریگور روشنگر که دین و باور مسیحیت را به ارمنستان آورده بود در این صومعه چندین سال زندانی بوده است.

ساخت این صومعه به قرن 7 بر می گردد، که در مکانی واقع شده که پیش از آن پایتخت قدیمی ارمنستان  یعنی همان شهر آرتاشات بنا شده بوده و در آن زمان از آن به عنوان زندان استفاده میشده است. در این بنا دارای امکاناتی از قبیل سیستم گرمایشی و حمام می باشد. هر ساله جشن با شکوهی با شروع سال نو  و رهایی گریگوری از اسارت در این کلیسا برگزار می گردد.

ارمنستان آثار تاریخی و جاذبه های فراون دیگری دارد که دیدن آن­ها خالی از لطف نیست که ازجمله آنها می­توان به شهر گیومری که قلعه سیاه و مجسمه مادر ارمنی در آن واقع شده، پارک ملی شیکاهو و پارک ملی دلیجان، پارک عشاق، کوه آراگاتس، صومعه­ نوروانک، کلیسای گغارت، ساختمان اپرا، بنای یادبود قتل عام ارامنه، قلعه ایربونی، معبد گارنی، دره گل­ها و شهرهای زیبای دیگر این کشور و چندین جاذبه دیگر .

رستوران­های معروف و محبوب ارمنستان

کشور ارمنستان، مکان های دیدنی بسیاری دارد، تاریخی قدیمی و البته جاهای دیدنی زیادی دارد. همه ی اینها باعث شده، این کشور کوچک به یکی از مقاصد معروف گردشگران تبدیل شود. ارمنستان خیلی زیبا است. قله آرارات خط آسمان آن را می سازد. زیبایی های آن با زیبایی های اروپا و نقاط دیگر به راحتی رقابت می کند.

این کشور زیبا جاذبه هایی نظیر شهر ایروان، پارک ملی شیکاهو، دریاچه سوان، کوه آراگاتس، صومعه تاتو، دریاچه آرپی، موزه­های بی نظیر، شهرهای تاریخی مانند آشتاراک و گیومری، پارک ملی دلیجان، پارک عشاق، صومعه­ نوروانک، کلیسای گغارت، ساختمان اپرا، بنای یادبود قتل عام ارامنه، قلعه ایربونی، معبد گارنی، دره گل­ها و خیلی از جاذبه­های دیگر که ارمنستان را به مقصد مناسبی برای گردش و تفریح تبدیل کرده. اما فارغ از تمامی جاذبه­ها و تاریخ غنی، این کشور علی­الخصوص شهر ایروان رستوران­های بسیار معروف با غذاهای عالی دارد که مسلما تمامی گردشگران در طول سفر خود به آنها نیاز پیدا خواهند کرد.

رستوران سنتی آرارات ارمنستان

هرچند سبک معماری این رستوران قدیمی و سنتی ست ولی قیمتهای استثنایی، قدمت چند صد ساله و سرآشپزهای حرفه ای آن چیزی نیست که به راحتی قابل چشم پوشی باشد. این رستوران محبوب هنرمندان و نویسندگان بزرگی بوده و هست. کسانی چون نرسیسیان و ایساهاکیان از مشتریان دائمی این رستوران بوده اند.  قرار گرفتن در قلب ایروان و فاصله بسیار کم با مکان­های فرهنگی و اصلی شهر نظیر میدان جمهوری وکاخ اپرای ایروان از ویژگی های منحصر به فرد این رستوران است. به باور اکثر گردشگران خارجی آرارات هال بهترین و حرفه ای ترین رستوران سنتی ارمنستان است. سرویس دهی بسیار عالی، غذاهای باکیفیت، محیط دوستانه و خانوادگی و موقعیت مکانی منحصر به فرد از ویژگی های برجسته ی این رستوران است همچنین آرارات غذاهای محلی و سنتی ارمنستان را همراه با موسیقی زنده به مخاطبان خود ارائه می­کند.

رستوران  مرتاقه (Mer Taghe) ایروان

رستوران مرتاقه که معنی اسم آن «حیاط ما» است در خیابان تومانینان شهر ایروان یکی از رستوران­های بسیار پر طرفدار که به خاطر پیتزای مشهور خود به نام «پیتزای ارمنی» معروف شده­ است. در رستوران ساده، راحت و خودمانی (مر تاقه) از خمیرهای تازه برای آماده کردن این غذا استفاده می‌کنند. روی این لایه نازک و گرد خمیر، گوشت چرخ‌کرده تازه، جعفری، گوجه و پیاز می‌ریزند. اغلب این غذا با لیمو سرو می‌شود. می‌توانید آن را با (تان)،  یک نوشیدنی درست شده با ماست، تکمیل کنید. این رستورانی زیرزمینی یک پاتوق برای خوردن غذا و نوشیدنی می باشد. این رستوران تنوع غذایی زیادی ندارد اما خدمات رستوران بسیار خوب و سریع است و چند دقیقه بعد از سفارش غذا، بشفاب شما روی میز قرار خواهد گرفت به گفته ی یکی از کارکنان این رستوران پیتزا ها یا همان لاهماجون ها بعد از فریز شدن می توانن به اروپا و روسیه نیز ارسال شوند.

رستوران دولماما (Dolmama)

گرچه شروع و تاسیس یک رستوران به نظر راحت می رسد اما تهیه و ارائه منویی منحصربه فرد و ماندگار برای آن کاری است بس دشوار. دولماما نیز از این قاعده مستثنی نیست و منوی جذاب آن با تلاش های فراوان گردآوری شده، منویی خوشمزه و وسوسه انگیز که بسیار دقیق و با در نظر گرفتن تمام جنبه های علایق و ذائقه های ارمنی تنظیم شده. این رستوران در یکی از قدیمی ترین ساختمان های ایروان برای اولین بار در سال 1998 درب های خود را به روی علاقمندان گشود. نام دولماما به معنای دلمه مامان برای آن انتخاب گردید، البته از مهم ترین دلایل انتخاب این نام می توان به محبوبیت بیش از حد دلمه در میان غذاهای ارمنی اشاره کرد. همانطور که از نام این رستوران مشخص است، غذای اصلی آن دلمه می باشد. غذایی بسیار دلنشین که از ترکیب گوش چرخ کرده، برنج، سبزی معطر و ادویه تهیه می شود، ترکیبات ذکر شده را در برگ مو یا کلم می پیچند و سپس به روش هایی خاص می پزند. ارمنی ها در طبخ دلمه سبزیجات مانند فلفل، بادمجان و گوجه فرنگی نیز تبحر دارند. اما دلمه های دولماما واقعا منحصربه فردند و با توجه به دستورات طبخ خاصی تهیه می شوند، دلمه هایی شگفت انگیز که امتحان آنها را به هیچ وجه نباید از دست داد. دستورالعمل پخت دلمه های این رستوران همانند هیچ جای دیگری نیست و به صورت اختصاصی به بنیانگذار آن جیریر آوانیان تعلق دارد. از دومین غذاهای معروف این رستوران می توان به خاشلاما اشاره کرد، خاشلاما یکی از غذاهای سنتی ارمنستان به شمار می رود که از آوازه و محبوبیت جهانی برخوردارست. البته ناگفته نماند در دولماما آب انگورهایی سرو می شود که همانندش را نه تنها در ارمنستان بلکه در فرانسه، آرژانتین، استرالیا و ایتالیا نیز نخواهید یافت. 

پانچیکانوتز

کلمه‌ی پانچیکانوتز را می‌توان به جایی با دونات ترجمه کرد. پانچیکانوتز در نزدیکی موزه‌ی ماتناداران قرار دارد که یکی از مکان‌های خاص و محبوب در شهر در نظر گرفته می‌شود. شهرت این مکان به دلیل داشتن دونات‌های بسیار خوشمزه با وانیل و شکلات است. این کافه چندین سال پیش افتتاح شده است و امروزه صاحب کارخانه ی گراند کندی است که شیرینی‌جات تولید می‌کند. به محض ورود به کافه با جوی دنج، شاد و حتی کودکانه مواجه خواهید شد؛ سقف آن با ابر و هواپیماهای مینیاتور تزیین شده است و در سالن هم ستون‌های رنگارنگ یونانی قرار دارد. این مکان برای افرادی مناسب است که دوست دارند وقت خود را با کودکانشان بگذرانند. این رستوران کیک‌ها و بستنی‌های متنوعی را نیز عرضه می‌کند اما اغلب افراد برای خوردن دونات به این کافه می‌آیند.

رستوران سنتی و ارگانیک توفنکیان ارمنستان

این رستوران یکی از لوکس ترین و در عین حال معتبرترین رستورانهای ایروان است.معماری منحصر به فرد و منوی غذای فوق العاده ی آن از ویژگی های بارز این رستوران است.بارزترین ویژگی این رستوران غذاها و دسر کاملا ارگانیک و طبیعی آن است.هرچند تمامی غذاهای ارمنی خوشمزه و منحصر به فرد هستند ولی لذت غذا در رستوران توفنکیان را در هیچ جای دیگری نمیتوانید تجربه کنید.منوهای مخصوص گیاهخواران و افراد دیابتی ٬ منوهای محصوص روزهای خاص مانند روزمادر یا ولنتاین و منوهای ویژه ی استیک و گوشت از مهمترین خدمات ارائه شده در این رستوران هستند.

هشتمین معجزه (8th Miracle)

در تنگه ایروان جایی که طبیعت و آشپزی به هم پیوند می‌خورند، رستوران زیبای هشتمین معجزه (هراشالیق هشتم) را خواهید دید. مهمانان می‌تواند یکی از میزهای داخل یا بیرون رستوران را انتخاب کنند و از صدای آرامش‌بخش رودخانه نزدیک و طبیعت اطرافشان لذت ببرند. این رستوران آمادگی پذیرایی از گروه‌های بزرگ را نیز دارد. این گروه‌ها می‌توانند به شیوه سنتی ارمنی از غذاهای فراوانی که وسط میز گذاشته شده است به صورت اشتراکی بخورند. رستوران به ویژه در شب جانی دوباره گرفته پر از شادی می‌شود. این رستوران محیطی شاد برای کودکان محسوب می شود.

رستوران ایتالیایی La Cucina ارمنستان

رستوران کوزینا بی شک بهترین رستوران ایتالیایی ارمنستان است. این رستوران علاوه بر پیتزاها و اسپاگتی های معروف ایتالیایی اش  یکی از معروف ترین و بزرگ­ترین رستوران های مدرن ارمنستان میباشد.محیط بسیار شیک غذاهای باکیفیت و سرویس حرفه ای از مهمترین ویژگی های کوزیناست.باتوجه به قیمت بسیار مناسب خوردوخوراک در ارمنستان مطمعنا درهیچ جای دیگری از دنیا پیتزا و پاستایی با چنین کیفیتی نخواهید خورد. استیک گوشت، انواع سوپ، دسر کیک،  سالاد، انواع نوشابه و نوشیدنی­ها از مهمترین موارد موجود در منوی این رستوران چند ملیتی است.

مر کیوق (Mer Kyugh)

در رستوران آرام و دوست داشتنی مر کیوق که در همان ابتدا به شما حس خانه را می‌دهد، می‌توانید غذاهای خانگی خوشمزه و سنتی ارمنی را امتحان کنید. برای همراهی با غذا باید حتماً نگاهی به نوشیدنی‌های غنی و متنوع منو هم بیندازید. به طور معمول اجراهای موسیقی زنده هم وجود دارد و غذایتان را تجربه‌ای به یادماندنی و لذت‌بخش‌تر می‌کند. دکور رستوران کاملاً به سبک ارمنی بوده و فرش‌های ارمنی زیادی را در آن می‌بینید.

کافه بار و رستوران The Club Yerevan

این کافه بار و رستوران حقیقتا رویایی ترین و رمانتیک ترین رستوران ایروان است. هر چند غذاهای این رستوران از معروف ترین غذاهای فرانسوی و ارمنی است ولی بیشترین شهرت این رستوران به خاطر کافه و نوشیدنی های میوه ای آن میباشد. این رستوران برخلاف دیگر رستوران های ایروان در تمامی ساعات روز باز بوده و منوهای غذایی آن در تمامی ساعات روز در دسترس هستند. اگر تور ارمنستان را برای گزران تعطیلاتتان انتخاب کرده اید توصیه ی ما به شما صرف حداقل یک وعده ی غذایی در این رستوران است. هرچند این رستوران در تمامی روزهای هفته باز میباشد ولی وعده های ویژه ی آن تنها در روزهای دوشنبه ٬سه شنبه و پنج شنبه ارائه میگردد.از دیگر ویژگیهای مطرح این رستوران بخش آثار هنری و صنایع دستی آن میباشد که بازدید از آن کاملا رایگان بوده و در تمامی ساعات روز قابل دسترسی است.

کووکاس (Kovkas)

کووکاس با فضای بزرگی که دارد می‌تواند همزمان ۲۰۰ مهمان را میزبانی کرده و با غذاهای ویژه و مهمان‌نوازی قفقازی از آن‌ها پذیرایی کند. حتی غذاهای فراموش‌شده منطقه را هم می‌توانید دوباره در اینجا سفارش دهید زیرا آشپزهای ارمنی و گرجی رستوران با مراجعه به ادبیات قومی و سایر آرشیوهای موجود آن‌ها را احیا کرده‌اند. تیمی که در این رستوران فعالیت می‌کنند برای آنکه تجربه شما را غنی‌تر کنند، دکوراسیونی شبیه به ایروان و تفلیس قرن نوزدهم برای کووکاس طراحی کرده‌اند. علاوه بر این هر شب نوازندگانی با سازهای سنتی به نواختن موسیقی‌های اصیل می‌پردازند. زمانی که وارد این رستوران می شود این حس به شما دست می دهد که وارد قرن 19 ارمنستان و گرجستان شده اید.

رستوران Artashi mot ارمنستان

این رستوران با طیف وسیعی از غذاهای ارمنی، فرانسوی، استوایی و معاصر یکی از مشهورترین  و زیباترین رستوران­های ایروان است که می­توان در قالب تور ارمنستان از  آن لذت برد. با وجود اینکه این رستوران از رستوران­های تازه تاسیس ارمنستان است ولی کیفیت و سرعت بالای خدمات ارائه شده سبب شده تا بسیاری از جمع­های دوستانه و فامیلی ترجیح بدهند که گردهم آیی های خود را در این مکان برگزار نمایند.اما این مکان نه تنها برای اهالی ایروان بلکه برای توریست های خارجی نیز مکانی زیبا و شناخته شده در طی تور ارمنستان است. کباب­های فوق العاده  آن سبب  شده تا تقریبا در هر سایت گردشگری ای نام آرتاشی موت وجود داشته باشد. هرچند تمام ویژگی های این رستوران در نوع خود بی نظیر و استثنایی هستند ولی منوی ارزان غذاهای آرتاشی موت شما را متحیر خواهد کرد

پاندوک یروان (Pandok Yerevan)

پاندوک یروان  یک رستوران آرام و راحت است که می‌تواند تا ۳۰ نفر را در سالن اصلی‌اش جای بدهد. علاوه بر این در اتاق‌های کوچک‌تر نیز گروه‌های کوچک‌ چهار تا هشت نفره را می‌تواند پذیرایی کند. تمام رستوران به سبک ارمنی تزئین شده و کوسن‌ها و رومیزی‌ها با نقوش تزئینی ارمنی خودنمایی می‌کنند. در اینجا مهمانان می‌توانند از آشپزی سنتی این کشور در محیطی بسیار صلح آمیز لذت ببرند. منوی رستوران از امتیازات ویژه این رستوران پندوک است .شما با دیدن منوی رستوران قطعا هیجان زده میشوید ، چرا که این منو پر است از غذاهای لذیذ که انتخاب یکی از میان آنها کاری بسیار دشوار و سخت است .

رستوران شاورمای تومانیان

در جای جای ایروان می توانید فست فودهای بسیار خوشمزه و محلی پیدا کنید. مرکز این شهر هم از این امر مستثنی نیست. یکی از خیابان‌های مرکزی شهر، خیابان «تومانیان» است و برای تمام ذائقه‌ها می‌توان فست‌فود خوشمزه پیدا کرد. ایروان یکی از شهرهایی است که بهترین‌ شاورماها را عرضه می‌کند. در این رستوران، شاورمای سنتی با گوشت مرغ، گوشت گاو و سبزیجاتی مانند کلم، هویج، لوبیا، بادمجان و فلفل کبابی تهیه می‌شود. در این رستوران می‌توانید کباب، ایکی بیر ، کباب بریان و انواع مخلفات دیگر را سفارش دهید. ایکی بیر یکی از خوشمزه‌ترین و خوش‌پخت‌ترین غذاها است که قیمت آن بسته به اندازه و گوشت به کار رفته در آن، متغیر است. تنها ویژگی منفی این رستوران این است که شما مجبور هستید حدود ۱۵ دقیقه برای تحویل سفارش خود منتظر باشید چون گوشت غذا باید کامل پخته شود. شعبه‌های دیگر این رستوران در خیابان «کومیتاس» و خیابان «منتشیان» نیز وجود دارد. در کنار این رستوران مغازه‌ای وجود دارد که پنکیک‌های گرم و بسیار خوشمزه‌ای عرضه می‌کند. این مغازه‌ی کوچک «کرپ» نام دارد و  در آن فقط می‌توانید پنکیک پیدا کنید.

اولد اریوان (Old Erivan)

رستوران اولد اریوان در یک ساختمان بسیار بلند واقع شده و برای کسانی که دوست دارند مهمان‌نوازی، غذا و موسیقی ارمنی را تجربه کنند یکی از واجبات است. این رستوران طیفی وسیع از غذاهای ارمنی را به مشتریانش پیشنهاد کرده و دولما کباب یا ایشخان را هم می‌توانید بینشان ببینید. مهمانان در اتاق‌هایی زیبا غذا می‌خورند که منعکس‌کننده فرهنگ تاریخی این کشور بوده و گروه‌های موسیقی سنتی هم با اجرای زنده همراهی‌شان خواهند کرد. هر طبقه سبک و موسیقی خاص خود را دارد. اولد اریوان با موقعیت ایده‌آلش مناظری زیبا از خانه باله و اپرای شهر را هم پیش چشمان شما می‌گذارد.

رستوران مستر گیروس (Mr. Gyros)

رستوران مستر گیروس یکی از شعب رستوران‌های زنجیره‌ای مستر گیروس است که فست‌فود یونانی عرضه می‌کند. غذای اصلی این رستوران گیروس است که بسیار شبیه شاورما است. این غذا با سبزیجات تازه، سیب زمینی سرخ‌کرده وسس سرو می‌شود. این تمام خدمات رستوران مستر گیروس نیست؛ شما می‌توانید ساندویچ و سالاد هم سفارش دهید. این رستوران برای دسر هم بستنی‌های بسیار خوشمزه‌ای به شما پیشنهاد می‌کند که روی آن سس داغ (توت فرنگی، شکلات، کارامل) ریخته‌اند. پای یونانی با دارچین نیز دسر دیگری است که می‌توانید امتحان کنید. جو و فضای این رستوران دلپذیر و دنج است و همه چیز را به رنگ سفید و قرمز رنگ کرده‌اند و دیوارها پوشیده از تصاویری است که زیباترین مکان‌های یونان را به نمایش گذاشته است. کسانی هم که با فرزندانشان به این رستوران آمده‌اند، می‌توانند کودکان را رای زمین بازی کنند.

رستوران کلاب (The Club)

رستورانی با منویی از غذاهای فرانسوی و غذاهای ارمنی. بیشتر شهرت این رستوران بابت قیمت های آن می باشد. فضایی این رستوران با بقیه رستوران ها متفاوت می باشد. در این مکان فضای چایخانه جدا می باشد و همچنین از نوشیدنی های فوق العاده ای برخوردار است. کلاب غذاهای سنتی ارمنی و بین‌المللی را با تأثیراتی فرانسوی در محیطی باشکوه به شما پیشنهاد می‌کند. غذایی که باید حتماً امتحان کنید استیک‌های کلاب است. برای دسر هم باید به اتاق چای رفته و کرِم بروله معروفش را سفارش دهید. این رستوران را به خاطر لوکس بودن و در عین حال اقتصادی بودن قیمت‌هایش می‌شناسند.

کافه کتاب آرت بریج (ArtBridge)

کافه کتاب آرت بریج مکانی آرام و دلچسب است که برای عاشقان هنر و ادبیات گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شود. مهمانان می‌توانند برای لذت بردن از صبحانه، ناهار یا شام به اینجا سر بزنند و گلچین متنوعی از مجلات و روزنامه‌های بومی را مطالعه کنند. نمایشگاه‌های موقتی هنری شامل نقاشی، مجسمه و عکاسی در اینجا برپا شده و تجربه غذایتان را با خلاقیت و الهامات گوناگون همراه می‌کنند. رویدادهای گفتگو با هنرمند، یکی دیگر از نقاط قوت اینجا به حساب می‌آید. غذاها همیشه خوشمزه و محیط کافه همیشه آرام است.