تور 14تور 14

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

تور 14تور 14
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

تور کردستان ایران

تور کردستان

اگر جزو علاقمندان به طبیعت و طبیعت گردی هستید، بهترین گزینه برای شما تور کردستان است. کردستان ایران با آب و هوایی کوهستانی در فصول بهار و تابستان بهترین و زیباترین طبیعت سرسبز کشور را به خود اختصاص می دهد. شاید بگویید که زیباترین طبیعت ایران متعلق به شمال کشور است اما شمال کشور در فصل های خاصی از سال برای سفر مناسب است و برخی از شهرهای آن به دلیل آب و هوای شرجی و گرمی که دارند برای سفر چندان لذت بخش نخواهند بود. بر خلاف شمال کشور کردستان دارای آب و هوای بسیار خنک و معتدلی است که به شما امکان یک سفر راحت را می دهد. در فصل بهار تمام کوههای کردستان با پوششی سبز بر تن و دشت هایی پر از گل آماده استقبال از میهمانان سراسر کشور می باشند. در این استان بسیار زیبا کشور می توانید جاذبه های بسیار بی نظیری از قبیل مناطق اورامان، غارهای طبیعی و مصنوعی، دریاچه و رودهای جاری را مشاهده نمایید. بخشی از دریاچه ارومیه وارد خاک کردستان شده و سواحل بسیار زیبایی را به لحاظ گردشگری فراهم نموده است.

اگر چه در این استان چندان به صنعت گردشگری توجه نشده بود اما به دلیل وجود طبیعت بکر و زیبایی که دارد می تواند مکان مناسبی برای سفر باشد. از این رو سالانه تعداد بسیار زیادی تور کردستان در فصل های مختلف سال از شهرهای مختلف ایران برگزار می شود. جالب است بدانید در فصل هایی مثل پاییز و زمستان که هوای کردستان سرد می شود باز هم جاذبه هایی از این شهر شما را به سمت خود می کشاند. علاقمندان به ورزش های زمستانی، کوه پیمایی و طبیعت گردی می توانند حتی در فصل زمستان از برف های کوه ههای کردستان لذت ببرند. بنابراین تور کردستان فقط مختص بهار و تابستان نیست و این استان زیبا ایران زمین در فصل های دیگری از سال نیز می تواند میزبان توریست های داخلی و خارجی باشد.

تور کردستان گردی

یکی از تورهایی که به مقصد کردستان برگزار می شود، تور کردستان گردی است. در این نوع تور هدف فقط بازدید از جاذبه های طبیعی شهر نیست بلکه جاذبه های داخل شهرهای کردستان نیز دیده می شود. در تور کردستان گردی از مراکز خرید مهم شهر، جاهای تاریخی، قلعه ها و آثار باستانی شهر، پارک های طبیعی و مصنوعی ، مراکز تفریحی و همینطور برخی از طبیعت های زیبا این شهر دیدن می شود. این تور برای همه افراد با سلایق متفاوت بسیار مناسب است. تور کردستان گردی معمولا بصورت 2 تا 3 روزه برگزار می شود. در مسیر این تور معمولا از شهرهای بزرگ استان مانند سنندج، سقز، بانه و مریوان دیدن می شود.

تور کردستان گردی معمولا از هتل های خوب این استان که نمونه آن هتل شادی سننندج است برای اسکان مسافران استفاده می شود. جالب است بدانید که در شهرهای دیگر این استان خصوصا بانه و سقز نیز هتل های خوبی برای اسکان مسافران وجود دارد. تور کردستان گردی در انواع تور زمینی و تورهای هوایی برگزار می شود. که تورهای زمینی بیشتر به وسیله اتوبوس می باشد و تورهایی که با قطار هستند معمولا با قطار به مراغه یا تبریز می آیند و ادامه مسیر با اتوبوس مس باشد. تورهای هوایی کردستان نیز در فرودگاه سنندج فرود خواهند داشت و سفر از همانجا آغاز می شود.

تور کردستان از شیراز

یکی از شهرهایی که تور کردستان از آن برگزار می شود، شیراز است. مردم شیراز به طبیعت بسیار زیبا کردستان و فرهنگ و ادب این شهر علاقه بسیار زیادی نشان می دهند. از این رو علاقمندان زیادی سالانه از شیراز راهی تور کردستان می شوند. این نوع تور نیز به صورت تورهای زمینی، هوایی و تورهای ترکیبی برگزار می شوند که هر کدام مزایا و امکانات خاص خود را دارند. تورهای زمینی شیراز کردستان قیمت های بسیار مناسب تری دارند و تورهای ترکیبی به نسبت تورهای هوایی ارزان تر می باشند.

هر کدام از تورهای شیراز کردستان امکانات و خدمات خاص خود را ارائه می دهند. از این رو باید در حین انتخاب یک تور مناسب، دقت زیادی شود. خوشبختانه در کردستان هم اقامتگاههای خوب در دسترس مسافران خواهد بود و هم می توانند از میهمان نوازی مردم شریف این استان بهره مند شوند.

تور کردستان از مشهد

یکی دیگر از تورهای کردستان که در فصول گرم سال برگزار می شود، تور کردستان از مشهد است. مشهد هم همانند کردستان در فصول خاصی از سال دارای آب و هوای سردی است و همین مساله باعث می شود که مردم مشهد با آب و هوای کردستان سازگاری خوبی داشته باشند. از این رو در فصل های بهار و تابستان تورهای کردستان مشهد بسیار زیادی برگزار می شود. جالب است بدانید که کردستان هم در تابستان آب و هوای گرمی دارد اما گرمی آن به شدت شهرهای دیگر ایران نیست. خصوصا به دلیل وجود آب بسیار زیاد در این استان، چشمه های طبیعی، آبشار های زیبا، طبیعت سرسبز، باغ های سیب و آلبالو، زدرآلو، مزارع بسیار زیبا ذرت و امثال آن باز هم بسیار دیدنی خواهد بود. شاید سرسبزی کردستان با هیچ جای ایران قابل مقایسه نباشد. خصوصا اورامان، پالنگان، مریوان و اطراف بانه طبیعت های بسیار منحصر به فرد و بکری دارند. از این رو تور های مشهد کردستان بسیار محبوب می باشند. در میان تورهای مشهد به مقصد کردستان، هم تورهای هوایی وجود دارد ، هم تورهای ترکیبی و هم تور زمینی که هر کدام برتری های خاص خود را دارند.

تور کردستان و کرمانشاه

برخی از آژانس های هواپیمایی تورهای کردستان و کرمانشاه را بصورت ترکیبی برگزار می نمایند. این دو شهر ایران هر کدام زیبایی ها و دیدنی های بکر و منحصر به فرد خود را دارند. خصوصا تورهای طبیعت گردی کردستان کرمانشاه از طبیعت بسیار زیبا پاوه آغاز می شوند و تا سرزمین های بسیار زیبا مریوان و بانه کردستان ادامه پیدا می کنند. طبیعت خاص این دو شهر ایران فقط بخشی از جاذبه های خاص آنها می باشد. در تور کردستان و کرمانشاه هم علاوه بر دیدن طبیعت های بسیار زیبا این شهرها، از دیدن جاذبه های تاریخی، غازها و قلعه ها، بناهای تاریخی، موزه ها و کلیساهای تاریخی می توان لذت برد. این نوع تور هم از شهرهای مختلف ایران برگزار می شود از این رو انواع زمینی و هوایی دارد. برخی از تورهای این دو استان بصورت ترکیبی هم برگزار می شوند.

 تور هوایی کردستان

یکی از تورهای لوکس که به مقصد کردستان برگزار می شود، تور هوایی کردستان است. در این نوع تور پروازهای مورد نظر مستقیم در فرودگاه سنندج فرود می آیند و پس از آن مسیر سفر تازه آغاز می شود. دید و بازدید از کردستان و جاذبه های تاریخی آن، مراکز خرید و بازارهای قدیمی شهر سنندج شروع می شود، سپس از جاذبه های طبیعی مثل آبید و پالنگان ادامه می یابد، مناطق اورامان دیده می شود، طبیعت بکر مریوان و دریاچه زریوار بازدید می شود، سپس به شهرهای بسیار زیبا این استان مانند شهر سقز و بانه هم سر زده می شود. این تور جزو تورهای لوکس کردستان است که اغلب هتل های سه و چهار ستاره برای اقامت انتخاب می شود. قیمت تور هوایی کردستان بیشتر از تورهای زمینی و ترکیبی است اما امکانات و خدمات این نوع ارزش سفری رویایی را دارد.

تور کردستان از اصفهان

برخی از تورهای کردستان از اصفهان برگزار می شود. اغلب مسافران شرق کشور و مرکز ایران از اصفهان راهی تور کردستان می شوند. اگرچه جاذبه های شهرهای اصفهان آنقدر زیاد است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد، اما زیبایی های کردستان افراد زیادی را به سمت کردستان جذب می نماید. تور اصفهان کردستان نیز انواع متفاوتی دارد. تورهای زمینی ، تورهای هوایی و همینطور تورهای ترکیبی در لیست تورهای اصفهان کردستان قابل انتخاب است. فقط توجه داشته باشید که تورهای زمینی ارزان تر از همه تورها دیگر می باشند. اگر تورهای لوکس و بسیار پیشرفته را می خواهید راهی تور هوایی کردستان شوید ولی اگر می خواهید سفری ارزان را تجربه نمایید، تور اصفهان کردستان زمینی را انتخاب کنید. تورهای ترکیبی هم حد وسط این دو نوع تور می باشند.

تور اورمان کردستان

مناطق اورمان تخت و اورامان شاهو بخش های بسیار بکری از طبیعت کردستان هستند که در هیچ جای دنیا نمونه ندارند. شاید کسی که این جاذبه های بی نظیر کردستان را ندیده باشد، نتواند اینهمه زیبایی را متصور شود. دیدن کوههای پوشیده از درختان و مراتع سرسبز، چشمه های طبیعی، ابشارهای کوچک و بزرگ در طی مسیر همه و همه جزو زیبایی های خارق العاده کردستان هستند. در تور اورامانات کردستان می توانید حسی بسیار بی نظیر از آرامش و زیبایی را در کنار هم تجربه نمایید. آب و هوای تمیز و بسیار خنک این مناطق، نوشیدن اب چشمه های طبیعی، طبیعت بسیار زیبا از امتیازات این تور هستند. در روستاهای اطراف این منطقه نان های تنوری تازه، کره و پنیر، خوردنی های محلی نیز برای شما اماده می شود و لذت سفر را برای شما صد چندان می نماید.

تور زمینی کردستان

اگر می خواهید سفری ارزان را به کردستان تجربه نمایید، تورهای زمینی ارزان تر از همه انواع تورهای کردستان هستند. در این نوع تور مسافران با اتوبوس و یا قطار راهی این استان بی نظیر می شوند. در طی مسیر می توانند از دیدن مناظر طبیعی اطراف جاذه لذت ببرند. معمولا اتوبوس های VIP بسیار لوکس برای طی مسیر انتخاب می شود و راحتی سفر برای مسافران فراهم می شود.

این نوع تور به مقاصد مختلف کردستان برگزار می شود. هر بار مقصد و شهرهایی که بازدید می شود متفاوت است. تورهای مختلف محل های اقامت گوناگونی را در نظر می گیرند. برخی از آنها جنبه طبیعت گردی دارند، برخی از سایر جاذبه های شهر مانند موزه ها، اماکن تاریخی و مراکز تفریحی نیز دیدن می نمایند. تورهای زمینی کردستان ممکن است برای کسانی که در اتوبوس حالشان بد می شود خسته کننده باشند اما در کل به دلیل قیمت مناسب تر می توانند گزینه خوبی برای سفر باشند.

تور لحظه آخری کردستان

یکی از محبوب ترین تورهای کردستان، تور لحظه آخری کردستان است. این نوع تور به دلیل تخفیفات خوبی که به مسافران می دهد، قیمت پایین تری نسبت به تورهای دیگر کردستان دارد. تورهای لحظه آخری هم در انواع زمینی، هوایی و ترکیبی برگزار می شوند و در کل ارزان ترین تور کردستان می باشند. در تورهای لحظه آخری مسافران از امکان دریافت تخفیفات 20 تا 40 درصدی می توانند سفری بسیار خوب و ارزان را آغاز نمایند.

در تورهای لحظه اخری تنوع خدمات و امکانات را می توانید با قیمت مناسب دریافت نمایید اما بهتر است در هنگام انتخاب تور مناسب، ملاک هایی را مورد توجه قرار دهید. حتما توجه نمایید که زمان سفر تور کی است؟ در چه هتل هایی اقامت خواهید داشت؟ آیا سفر شما بصورت زمینی خواهد بود یا هوایی؟ چه خدمات و امکاناتی در تور ارائه می شود؟ سفر شما چند روزه خواهد بود؟ آیا در طی سفر راهنما و لیدر دارید؟ در طی سفر از چه مسیرهایی عبور خواهید کرد و چه جاذبه هایی را خواهید دید؟ با پاسخ به این پرسش ها می توانید بهترین نوع تور کردستان را برای خود انتخاب نمایید.

تور طبیعت گردی کردستان

تور طبیعت گردی کردستان در میان همه تورهای این استان محبوب تر است. دلیل محبوبیت این تور طبیعت بسیار زیبا و بکر کردستان است که آن را به تکه ای از بهشت تبدیل کرده است. بهترین زمان برای تورهای طبیعت گردی کردستان اردیبهشت و خرداد است که هوا خنک و معتدل بوده و طبیعت زیباترین لباس خود را به تن کرده است. در این ماهها از سال ارتفاعات کوهها هنوز برف دارند و گاهی می توانید زیبایی آمیخته از بهار و زمستان را در بالای قله های سر به فلک کشیده کردستان مشاهده نمایید.

یکی از جذابیت های تور طبیعت گردی کردستان، خوردن گیاهان خودرویی است که در این مناطق می رویند. ریواس، قارچ طبییعی، کنگر، شنگ و امسال آن، خوردن غذاهای محلی این منطقه و دیدن طبیعت خالص و بکر کردستان در کنار هم لذت یک سفر رویایی سرشار از آرامش را فراهم خواهد نمود. در کردستان اکثر خانه های روستایی با دوغ محلی، غذاهای بسیار خوش طعم، ماست و کره طبیعی، نان های محلی و شیرینی های خوش طعم از شما پذیرایی خواهند کرد چراکه میهمان نوازی مردمان این استان زبانزد خاص و عام است.

مراکز خرید کردستان ایران

کردستان ایران که یکی از خوش آب و هوا ترین و زیباترین استان های ایران است که جمعیتی حدود 1.7 میلیون نفر دارد. با استان هایی همچون کرمانشاه، همدان، زنجان وآذربایجان غربی همسایه است و نزدیک 200 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. همه ما کردها و کردستان را با لباس­های فوق­العاده زیبا، تاریخ و فرهنگ کهن (یکی از اصیل‌ ترین اقوام ایرانی)، غیرت­ها و رشادت­هایشان می شناسیم. این استان در چند سال اخیر به سبب داشتن جاذبه های گردشگری فراوانی مانند جنگل های بلوط، رودخانه های زیبا و پرآب، روستاهای مشهور، دریاچه زریبار، غار کرفتو، شهرهای باستانی سنندج و سقز و خیلی دیگر از آثار تاریخی و طبیعی به یکی ار مقاصد گردشگری پر بازدید تبدیل شد. اما کردستان به غیر از جاذبه های فراوانش بازارها و مراکز خرید فراوانی دارد که به علت قیمت های مناسب و کیفیت کالاهایشان حرف اول را در ایران می زنند. کسانی که به این استان سفر کرده اند هیچوقت بدون خرید کردن و دست خالی بر نگشته اند.

1-بازار تاریخی سنندج

این بازار که در سال 1046 هجری قمری  توسط سلیمان خان اردلان ساخته شده و در قرن چهارم از عمر خود به سر می برد به نوعی محبوب ترین ومعروف ترین بازار سنندج است چرا که نسل های زیادی در این بازار به خرید و معمامله پرداخته اند.  این بازار بر خلاف تمام بازارهای قدیمی ایرانی به شکل مستطیل بزرگی است که از میدان نقش جهان اصفهان الهام گرفته است و فروشگاه های بسیاری را در خود جای داده است. این بازار امروزه به دو قسمت آصفی و سنندجی تقسیم شده که دلیل آن هم احداث خیابان انقلاب است. در این بازار انواع و اقسام اجناس خارجی و داخلی را اعم از کیف و کفش، پوشاک، وسایل بهداشتی، بدلیجات، جواهرات، وسایل آرایشی، وسایل آشپزخانه و خانه، وسایل صوتی و الکتریکی، وسایل الکترونیکی، صنایع دستی و انواع و اقسام خوراکی ها را می توانید با قیمت های مناسبی تهیه کنید. بازار سنندج روزانه از ساعت 9 صبح تا 9 شب میزبان بسیاری از بازدید کننده ها و خریداران می باشد.

2- مجتمع تجاری کردستان سنندج

یکی از بزرگ ترین مراکز خرید سنندج که درخیابان پاسدارن یا ششم بهمن ساخته شده است و فروشگاه های متعددی دارد که انواع و اقسام برندهای داخلی و خارجی را در خود جای داده است شما می توانید در این مرکز خرید انواع پارچه های زیبا، پوشاک، کیف و کفش، تلفن همراه، وسایل ورزشی، وسایل آرایشی و بهداشتی، زیور آلات و بدلیجات را خریداری کنید. این مجتمع هر روز از ساعت 10 صبح تا  9 شب در خدمت مشتریان خود است و بعد از خرید کردن می توانید به رستوران غرب که یکی از بهترین رستوران های سنندج است و کنار این مرکز خرید قرار دارد بروید و ناهار یا شام خود را میل کنید.

3- مرکز تجاری صدف سنندج

یکی از مراکز خرید محبوب و معروف سنندج که در خیابان پاسداران واقع شده است و روزانه بازدید کننده های فراوانی دارد. این مرکز خرید دارای تعداد زیادی فروشگاه می باشد که انواع اجناس با برندهای خارجی و ایرانی را عرضه می کند. اجناسی هم چون وسایل آرایشی و بهداشتی، وسایل الکتریکی، پوشاک، پارچه، کیف و کفش، طلا و جواهرات، کتاب و لوازم تحریر، عطر و ادکلن، عینک و ساعت و ... روزانه از ساعت 9 صبح تا 9 شب در این مرکز خرید به فروش می رسد.

4- بازار بزرگ و قدیمی سقز

بازار بزرگی با بیش از هزار سال قدمت تاریخی که در خیابان جمهوری واقع شده است. این بازار سرپوشیده که هنوز هم بخش هایی از کاروانسرای تاریخی تاجوانشیر را حفظ کرده دارای صدها فروشگاه می باشد که اجناسی از قبیل پارچه های نفیس و رنگارنگ که ، کیف و کفش، فرش، زیورآلات، پوشاک، لوازم خانگی، ساعت و بدلیجات را به فروش می رساند. هنگام قدم زدن در این بازار زیبا متوجه خواهید شد که چرا سقز شهر پارچه لقب گرفته است. زنده بودن و رنگارنگی این بازار چشم هر بیننده ای را محسور خود می کند.

5- پاساژ الماس غرب سقز

این مرکز خرید که در سال 2015 در 3 طبقه افتتاح شد یک مرکز خرید لوکس و مدرن می باشد که فروشگاه های زیادی را در خود دارد و اجناسی از قبیل کیف و کفش، پوشاک، پارچه، وسایل آرایشی و بهداشتی، بدلیجات، لوسترو لوازم خانگی، لوازم ورزشی و وسایل کودکان را ا برندهای داخلی و خارجی به فروش می رساند. همچنین این مرکز خرید فاصله ای 2 دقیقه ای با مرکز خرید زیرگذر آزادی دارد که زیر میدان آزادی شهر در سال2016 احداث شد قرار دارد. زیر گذر آزادی هم فروشگاه هایی دارد که انواع پارچه ها و کیف وکفش ها، وسایل کودکان، عینک و زیورالات و... را عرضه می کند. الماس غرب روزانه از ساعت 9 صبح تا 9 شب باز بوده و در خدمت مشتریان خواهد بود.

6- مرکز خرید آلان و دیلان سقز

این مرکز خرید که در میدان جمهوری سقز قرار دارد یک از مراکز لوکس شهر سقز به حساب می آید که در 3 طبقه احداث شده است . در این مرکز خرید می توانید انواع اجناس با برندهای ایرانی و خارجی را با قیمت ها مناسب خریداری کنید. پوشاک، کیف و کفش، وسایل ورزشی،  پارچه،  گوشی همراه، وسایل الکترونیکی، عینک و  زیورآلات، اسباب بازی کودکان و ...از عمده ترین اجناس این مرکز خرید می باشد. آلان و دیلان هر روز از ساعت 9 صبح تا 9 شب به مشتریان خود خدمات اراده می دهد.

7- بازارچه مرزی مریوان

 این بازار که یکی از بزرگترین و معروف ترین بازارهای غرب کشور است که در 15 کیلومتری شهر مریوان قرار داد. اجناس و کالاهای این بازار خارجی هستند و همگی دارای کیفیتی عالی هستند و شما می توانید با قیمت هایی باور نکردنی و ارزان خریدهایی عالی انجام دهید. تمام اجناس این بازار از مرز عراق وارد می شوند و اجناسی همچون پوشاک، کیف و کفش، گوش موبایل، وسایل آشپزخانه، زیورآلات، خوراکی ها و چای و هرآنچه که نیاز دارید در ان یافت می شود. به دلیل قیمت های پایین این بازارچه معمولا تمام مراجعه کنندگان دست پر به خانه برمی گردند. این بازار هر روز از 8 صبح تا 9 شب به مشتریا خود خدمات ارائه می دهد.

8- جشنواره های پاییزی شکرگذاری یا جشن انار

اگر طرفدار صنایع دستی و سنت هستید  نباید این جشنواره سالانه که در روستای زردویی برگزار می شود را از دست بدهید. هر ساله مردم روستاهای کردستان جشنواره ای به مناسبت شکرگذاری محصولات کشاورزی خود برگزار می کنند که گردشگران زیادی را از تمام نقاط دنیا میزبانی می کند. در این جشنواره پاییزی شما می توانید انواع محصولات اورگانیک مناطق کوهستانی اعم از بادام و گردو و کشمش و انار و رب انار و... و صنایع دستی مانند لباس های دست بافت، گیوه یا کلاش که شهرت جهانی دارد، لباس های زیبای زنانه و... را اینجا خریداری کنید. این جشنواره زیبا هم جاذبه گردشگری و جایی برای خرید محصولات ناب و طبیعی است. همچنین در این جشنواره مراسم رقص سنتی و دف نوازی بی نظیری برگزار می شود که فقط باید رفت ودید.

9- مجتمع تجاری خورشید زریوار مریوان

این مرکز خرید که در خیابان جمهوری مریوان ساخته شده یک مرکز خرید لوکس و شیک است که بازدیدکننده های زیادی دارد. این مرکز خرید دارای پارکینگ و رستوران و کافه هم می باشد. به دلیل موقیعت مرزی شهر مریوان اجناس این مرکز خرید قیمت های بسیار مناسبی دارند. اجناس خارجی و داخلی مانند پوشاک، کیف و کفش، لوازم خانگی، موبایل و کامپیوتر، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم ورزشی، اسباب بازی و صنایع دستی در این مرکز خرید یافت می شوند. خورشید زریوار روزانه از ساعت 9 صبح تا 9 شب میزبان گردشگران و مشتریان می باشد

10- بازار تاریخی بیجار

شاید در کمتر نقاطی از دنیا بتوانید همزمان با مدرنیته در تاریخ حرکت کنید. در بیجار شما می توانید در بازارهای دوران صفویه قدم بزنید و اجناس امروزی را خریداری کنید. این بازار با قدمتی 500 ساله یکی از شلوغ ترین و معروف ترین بازارهای شهر بیجار و استان کردستان است. در این بازار می توانید انواع صنایع دستی که بیشتر وسایل فلزی و مسی هستند، انواع کیف وکفش های چرمی، پوشاک، وسایل خانگی و الکتریکی، وسایل کودکان، خوراکی ها، وسایل ورزشی،ساعت، زیورآلات، فرش  و... را با قیمت های بسیار مناسبی خریداری کنید.

11- مرکز خرید پاسارگاد بانه

بانه را می توان شهر پاساژها و مراکز خرید دانست زیرا برای شهری با جمعیت تقریبی100 هزار نفر نزدیک 200 پاساژ و مرکز خرید ساخته شده است. پاسارگاد بانه در بلوار توحید و در 3 طبقه ساخته شده است که می توانید معتبرترین برندهای وسایل خانگی و صوتی وتصویری را اینجا پیدا کنید. این مرکز خرید اجناسی هم چون لوازم خانگی، لوازم الکتریکی، لوازم الکترونیکی، لوازم ورزشی، لوازم آرایشی و بهداشتی ، کیف و کفش، پوشاک و... غیره را پیدا کنید. بانه هم به دلیل موقعیت مرزی خود اجناسی با کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب عرضه می کند. پاسارگاد هر روز از ساعت 9صبح تا 10 شب در خدمت مسافران و گردشگارن خواهد بود.

12- مرکز خرید گلستان بانه

این مرکز خرید که در میدان جهاد بانه ودر بلوار ورزش این شهر در 4 طبقه ساخته شده است یکی از پر بازدیدترین مراکز خرید بانه قلمداد می شود و بیشتر شهرت آن به خاطر لوازم آرایشی و بهداشتی با برندهای معتبر جهانی است. اما بجز این لوازم، لوازم خانگی، لوازم الکتریکی، کیف و کفش، موبایل و لوازم الکترونیکی، انواع پوشاک مردانه و زنانه و بچگانه، بدلیجات و.... را می توانید در این مرکز خرید با قیمت های بسیار مناسب از ساعت 9 صبح تا 9 شب خریداری کنید.

13- مرکز خرید آسیا بانه

تقریبا همه مراکز خرید شهر بانه سنی بیشتر از 10الی 15 سال ندارند و تقریبا همه آنها از سال 2000 به بعد ساخته شده اند و همگی بناهای تازه و شیکی دارند. مرکز خرید آسیا هم در بلوار شهرداری و خیابان قادرخانزاده احداث شده است و انواع برندهای خارجی و داخلی معتبر را در خود دارد. اجناس این مرکز خرید شامل پوشاک، لوازم خانگی، وسایل صوتی و تصویری،  وسایل آرایشی و بهداشتی، وسایل ورزشی،  لوازم تحریر، زیورآلات و ... می باشد که قیمت هایی مناسب و قابل قوبل دارند. این مرکز خرید روزانه از ساعت9 صبح تا 9 شبه به مشتریان خود خدمات ارائه می کند.

14- مرکز خرید بهشت بانه

این مرکز خرید بزرگ  و لوکس هم در بلوار شهرداری و خیابان قادرخانزاده ساخته در14 طبقه ساخته شده که یک طبقه آن پارکینگ و یک طبقه دفاتر اداری و تجاری است و فعلا 6 طبقه آن تکیمل گردیده است که در صورت تکمیل نهایی بزرگ ترین مرکز خرید بانه خواهد شد. پوشاک، لوازم خانگی، لوازم صوتی و تصویری، ابزار آلات صنعتی، لوازم تزئینی و کادویی ، دوربین، عینک، عطر، وسایل ورزشی، وسایل آرایشی و بهداشت و ... بخش عمده‌ای از کالاهای در‌حال‌ عرضه پاساژ بهشت بانه را تشکیل می‌دهند که با قیمت مناسبی به فروش می‌رسند. این مرکز خرید روزانه از ساعت 9 صبح کار خود را شروع می کند و تا ساعت 9 شب میزبان مشتریان بسیار زیادی است.

15- مرکز خرید شافعی بانه

این مرکز خرید در میدان چومان و بالاتر از مرکز خرید آفتاب ساخته شده است. البته این مرکز خرید دارای دو شعبه می باشد. مرکز خرید شافعی انواع ظورف چینی و سرامیک، تجهیزات دیجیتالی، وسایل امنیتی مانند دوربین مدار بسته و...، محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی ، لوازم الکتریکی، لوازم ورزشی، پوشاک، زیور آلات و بدلیجات و هر آنچه نیاز دارید را عرضه می کند. این مرکز خرید روزانه از ساعت 9 صبح تا 10 شب به مشتریات خود خدمات ارائه می دهد.

شاید بانه تنها شهری در ایران باشد که نیاز نداشته باشید به دنبال مرکز خرید بگرید زیرا تقریبا تمام فضای شهر پر از مراکز خرید لوکس و شیک می باشد که می توانید به آنها مراجعه کنید و اجناسی با کیفیت عالی و قیمت مناسب را خریداری کنید. همچنین بازارهای محلی زیادی در تمام شهرهای کردستان دایر می شود که در نوع خود جالب است. جمعه بازاره که دست فروشان محلی اجناسی را برای فروش بساط می کنند. و یا بازارهای قدیمی و  سنتی شهرها که برای گردشگران هم جاذبه است و هم محل خرید مایحتاج زندگی.

جاذبه­ های کردستان ایران

شاید همه ما کردها و کردستان را با لباس­های فوق­العاده زیبا، تاریخ و فرهنگ کهن (یکی از اصیل‌ ترین اقوام ایرانی)، غیرت­ها و رشادت­هایشان در طول تاریخ بشناسیم اما فارغ از تمام این­ها کردستان یکی از زیباترین نقاط ایران است که آب و هوای مطبوعی دارد و با دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی بکر و متعددش، آنقدر جذاب است که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. طبیعت بی­نظیر کردستان شامل جنگل‌های بلوط، آبشارها و رودخانه های پر خروش و همچنین جاذبه های تاریخی و معماری شامل قلعه‌های قدیمی، مسجدهای تاریخی، حمام‌ها و... کردستان را به یک مکان ایده آل برای سفر تبدیل کرده است.کردستان یکی از استان­های غرب ایران است که با استان­ها­ی کورد زبان دیگر از جمله کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی و همچنین زنجان و همدان همسایه است و با استان سلیمانیه عراق نیز مرز مشترک دارد.

و اما جاذبه ­های کردستان:

1-روستای اورامان تخت (هه­ورامان) مریوان

 روستای اورامان تخت کردستان، در دل کو‌ه‌های سر به فلک کشیده رشته کوه‌های زاگرس، در مسیر رودخانه سیروان و با قدمتی حدود 12 تا 40 هزار ساله در جنوب شرقى شهر مریوان قرار دارد که بوسیله جاده‌اى به طول 75 کیلومتر به شهر مریوان متصل مى‌شود. این روستا را هزار ماسوله نیز مى‌نامند. زیرا معمارى آن همانند ماسوله است. در این روستایی بام هر خانه، حیاط خانه دیگر محسوب می‌شود و تا پشت روستا ادامه می‌یابد. نوع معماری به کار رفته در این روستا نیز چشم هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کند به نحوی که معماری سنتی این روستا مبتنی بر سنگ بوده و در ساخت خانه های مسکونی از ملات به هیچ وجه استفاده نشده است. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانى شهرى بزرگ بوده و مرکزیتى خاص داشته به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه‌اى اورامان یاد مى‌کرده‌اند. اگر جزء آن دسته از افراد هستید که در طول سفر، لذت بیشتری از مسیر می‌برید تا مقصد، سفر به این روستا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. به غیر از وضعیت خاص روستا از نظر معمارى، موقعیت چشمه‌هاى پرآب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه از زمان ساسانى است. در یکی از روستاهای منطقه اورامان و در مرز استان کرمانشاه، روستایی به نام بل واقع است که درکنار این روستا آبشاری زیبا وجود دارد. همچنین در طول تاریخ به دلیل موقعیت جغرافیایی و محدودیت ارتباط با دیگر شهرها و روستا اهالی این روستا تقریبا تمامی مایحتاج زندگی خود را اعم از خوراکی و لباس فراهم کرده­اند، پس در این روستا می­توانید غذاهای محلی و صنایع دستی بسیار زیبایی پیدا کنید و لذت ببرید.

۲- روستای پالنگان کامیاران

اگر مقصد سفرتان روستای اورامانات تخت است حتما روستای پالنگان را هم به عنوان مقصد بعدی انتخاب کنید که در ۴۷ کیلومتری شهرستان کامیاران و در دره‌ تنگیور قرار گرفته است. رودخانه خروشان تنگیور از وسط روستای پالنگان عبور می‌کند و روستا را به دو قسمت تقسیم نموده است. علاوه بر معماری اصیل، این روستا آرامستانی قدیمی دارد که در آن چند سنگ ‌قبر بسیار قدیمی با خط کوفی به چشم می‌خورد و در فاصله ۸۰ متری جنوب شرقی روستا در محل چشمه‌های پر آب قلعه پالنگان قرار دارد که آثار و بقایای اتاق، آتشکده‌ و پل‌های قدیمی آن نمایان است. این ناحیه یکی از مراکز مهم کردستان از دوره سلجوقی به بعد بود و بقایای قلعه پالنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار گرفته موید این امر است. 20چشمه جوشان در دره تنگی ور و در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان وجود دارند که آب زلال خود را از قلب زمین در رودخانه تنگی ور جاری می سازند. در میانه راه آبشارهای دیدنی به چشم می خورند که بر زیبایی منطقه می افزایند. عید نوروز در میان تمامی اقوام ایرانی از اهمیت خاصی برخوردار است اما این عید را باید در روستاهای کردستان دید تا به اوج لذت از آن رسید. روشن کردن و چرخاندن مشعل ها و همچنین روشن کردن آتش بر بلندی های روستا از مراسمی است که در اسفند ماه و برای استقبال از نوروز برگزار می شود و با ساز و آواز، رقص و پایکوبی همراه است.

3- غار کرفتو دیواندره

آثار باستانی غار کرفتو که بزرگترین معماری صخره­ای ایران است، نشانگر وجود تمدن و حیات تا دو هزار سال قبل از میلاد در این منطقه است. این غار در 31 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره در استان کردستان قرار گرفته و یکـی از آثـار معـماری صخـره ای مـربـوط به قـرن سـوم مـیـلادی است. این غار، که غاری آهکی است در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است و بخش هایی از آن، دست کند است و کتیبه هایی از دوران پیش از تاریخ دارد. غار کرفتو با معماری صخره ای در چهار طبقه، در دل کوه حفر شده است. طول غار حدود 750 متر است که ارتفاع سقف آن از یک تا 12 متر متفاوت است و راه های فرعی متعددی از آن منشعب می شود.

 غار کرفتو در ارتفاعی بیش از 100 متر از سطح زمین قرار دارد که برای رسیدن به آن باید بیش از 180 پله را طی کرد و محل قرار گیری آن به گونه ای است که باد به درون غار راه پیدا نکند و اصطلاحا بادگیر نباشد. زمستان های گرم و تابستان های خنک از جمله ویژگی های خارق العاده ی این غار هستند که بسیاری را حیرت زده می کند. دو چشمه، در پایین غار قرار دارند که با جوشیدن آبی گوارا از قلب زمین زندگی را در این محل، ممکن کرده و سال ها در اختیار انسان های غارنشین بوده اند. بخش طبیعی و دالان های منتهی به آن در گذشته دارای آب فراوان بوده و در اثر فرسایش، اشکال کم نظیری در آنها ایجاد شده است. اشکال کروی و چند بعدی در جای جای این بخش غار قرار دارند و به سبب وجود سقف و دیواره های رنگی و منحنی و قوس زیبا همچون سالن های موسیقی به نظر می رسد. زیباترین بخش معماری غار، طبقه سوم آن است. دقت در تراشیدن و کندن اتاق ها، فرم خاص سقف ها به شیوه کمانی و ایجاد درگاهی ها و پله های آستانه آن در پنجره ها و نورگیرهای اتاق ها از اهمیت خاصی برخوردار است و از نظر تزئینات موجود در پنجره ها قابل مقایسه با آثار موجود در معماری تپه نوشیجان ملایر از دوران مادهاست.

4- دریاچه زریوار مریوان

دریاچه زریوار یا آن گونه که محلی ها آن را می شناسند تالاب آب شیرین زریبار در 3 کیلومتری شمال باختری مریوان قرار دارد و از زیباترین میراث‌های طبیعی استان کردستان به شمار می آید. آب این دریاچه از چشمه های جوشان و رودخانه های چندی که به آن می ریزد، تامین می شود. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف‌جوش و بارش تأمین می‌شود. در بیشتر زمستان‌ها سطح دریاچه کاملاً یخ می‌بندد. طول دریاچه زریوار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۵/۵ متر است. درباره این دریاچه افسانه های متعددی وجود داد که مشهورترین آنها وجود شهری مدفون در زیر آب های دریاچه است. در کنار مناظر زیبای این دریاچه می­توانید تفریحات فراوانی از جمله قایقرانی، ماهیگیری، عکاسی، پرنده نگری، پاراگلایدر سواری و بازدید از جشنواره­های مختلف محلی و از همه لذیذتر شکم گردی را انجام دهید.

5- سنندج

سنندج (آشیانه عقاب) که به شهر هزار تپه معروف است به عنوان مرکز استان کردستان که توسط سلیمان خان اردلان به منظور اهداف نظامی بنا شده است. سنندج آب وهوای سرد و نیمه خشک دارد و در منطقه‌ ای کوهستانی (زاگرس) واقع شده است. شهر سنندج جاذبه های فراوانی دارد که چشم هر بیننده ای را خیره می­کند. از جمله آنها میتوان به مجموعه پارک تفریحی آبیدر که در دامنه‌ کوه آبیدر قرار دارد و به گونه‌ای نماد این شهر است اشاره کرد که به‌ دلیل‌ پرآب‌ بودن‌ چشمه‌سارها، قنات‌ها و وجود باغ‌های‌ متعدد مانند امانیه‌، امیریه‌ و... اینگونه نامگذاری شده است، سینمای روباز پارک امیریه که بزرگترین سینمای روباز جهان با ظرفیت 10 هزار نفر است، روستای تاریخی نگل که یکی از 4 قران خطی مربوط به زمان خلیفه سوم را دارد، بازار سرپوشیده سنندج که معماری آن شبیه نقش جهان اصفهان می باشد و در دوره صفویه ساخته شده، عمارت امجدالاشرف که از بناهای دوره قاجار است، عمارت مشیر دیوان ، عمارت سالار سعید (موزه) که در زمان سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شده، حمام خان که به دوره قاجار تعلق دارد، خانه کرد که بزرگ­ترین موزه مردم شناسی ایران است و خیلی از آثار دیگر که سنندج را محبوب گردشگران ساخته.

6- سقز

سقز که نام آن را می­توان برگرفته از نام سیاکسار که یکی از پادشاهان ماد بوده دانست اولین پایتخت مادها که توسط آشوریان نابود شد. این شهر که قدمتی حدید 6000 سال دارد دارای جاذبه های خاص خود می­باشد که می­توان به تپه باستانی زیویه که محل زندگی مادها بوده، حمام حاج صالح در بازار تاریخی بافت قدیمی شهر که به سبک اصفهانی ساخته شده است و قدمتش به دوران صفویه برمی‌گرد، مسجد دو مناره که قدمت آن به دوره افشاره برمی­گردد، بازار قدیمی سقز که می­توان به جرات آن را مرکز اصلی خرید زیباترین پارچه­ها دانست که کاروانسرای تاجوانچی مربوط به دوره زندیه را در خود دارد، روستای تاریخی ترجان که به دوران حملات مغول­ها مربوط است، پارک قدیمی و بسیار زیبای مولوی کورد و دریاچه زرینه رود اشاره کرد.

7- قلعه باستانی قمچقای - بیجار

بقایای قلعه قمچقای در 45 کیلومتری بیجار قرار دارد . بنای این قلعه به سده های 8 و 9 قبل از میلاد می رسد. اطراف قلعه را دره های ژرف در بر گرفته که یک سوی آن مسلط به دره ای به نام دره شاهان است. در این قلعه سفال‌هایی از دوره اسلامی به چشم می‌خورد. بیرون قلعه و در سمت شمال‌غربی، بقایایی از دیواره‌ها و تراس بندی‌ها دیده می‌شود. این پشته از طریق پلکانی که از سنگ کوه تراشیده شده با اراضی مرتفع شمالی مرتبط بود. از قلعه بزرگ قمچقای در عصر پارت ها و ساسانیان نیز استفاده شده که هم زمان با محاصره آتشکده آذرگشسب در تخت سلیمان به وسیله هراکیلوس امپراتور روم، موجبات تخریب آن فراهم شده است.

8- کوه­های چهل چشمه

کوه چهل چشمه بلندترین کوه استان کردستان است که ما بین سه شهر سقز، مریوان و دیواندره واقع شده است. این منظقه از برف­گیرترین و سردترین مناطق کردستان به حساب می­آید که در تمام طول سال شاهد وجود برف در آن هستیم. همچنین تعدا زیادی رود در این کوه­ها جاری هستند که به دریا عمان ختم می­شوند. این کوه­ها حدود 20 قله دیگر دارند که مهم­ترین آنها شاه­نشین و دالاش هستند.

9- شهر بانه

دورترین شهر کردستان به مرکز این استان، شهر بانه است که بارش برف و باران زیادی دارد و کاملا کوهستانی و سردسیر  می باشد. هنگامی که در طبیعت این شهر زیبا و جنگل­های بلوط آن به سیاحت پرداختید می­توانید سفر خود را با خرید کردن از این شهر به پایان برسانی. بیشترین شهرت بانه بخاطر مراکز خرید آن  می باشد چرا که تقریبا تمام برندهای معتبر دنیا را می­توانید اینجا بیابید. در بانه بازار سنتی وجود ندارد و تعداد بسیار زیادی مغازه و پاساژ در سطح شهر وجود دارد که کالاهای باکیفیت‌ها و قیمت‌های مختلف را عرضه می‌کنند.  هوای شهر بانه در فصل بهار بسیار مطبوع است  اما مسیرها، رستوران‌ها و مغازه‌ها بسیار شلوغ خواهند بود و خبری از تخفیف نیست. فصل پاییز و زمستان، بهترین زمان برای سفر به بانه و انجام خریدی آسان می باشد چرا که در این فصل­ها نسبت فصل بهار و تابستان خلوت­تر می باشد.

رستوران های معروف کردستان ایران

کردستان ایران که یکی از استان های محبوب گردشگران در چند سال اخیر بوده، دارای آب وهوای بسیار مطبوع و مردمانی بسیار مهمان نواز است. این استان زیبا با استان های کرمانشاه، همدان، زنجان و آذربایجان غربی همسایه است، همچنین با تعدادی از شهرهای عراق هم مرز مشترک دارد. کردستان جاذبه های طبعی و تاریخی فراوانی همچون دریاچه زریبار، کوه های چهل چشمه، عار کرفتو ،قلعه قمچقای، شهر باستانی سقز، آثار تاریخی شهر سنندج، بازارچه های مرزی و مراکز خرید بانه و.... دارد که سالانه بازدید کننده های بسیاری دارد همچنان که بهترین جای ایران برای خرید مایحتاج زندگی کردستان است این استان رستوران ها و غذاخوری های معروفی هم دارد که از گردشگران به خوبی پذیرایی می کنند. این رستوران ها در اکثر شهرستان های استان پیدا می شوند و همیشه مشتریان خود را راضی بدرقه می کنند.

رستوران جهان نمای سنندج

این رستوران که در خیابان طالقانی و رو به روی دخانیات در سنندج احداث شده است یکی از بهترین و محبوب ترین رستوران های شهر سنندج است که با فضای سنتی زیبای خود و غذاهای با کیفیتش به شهرت رسیده است. این رستوران همچنین از جاذبه های گردشگری داخل شهر هم فاصله زیادی ندارد و گردشگران می توانند بعد از گردش و بازدید از اماکن دیدنی و خریدهایشان به این رستوران مراجعه کنند. دکوراسین این رستوران به سبکی سنتی است که شما می توانید روی میز و صندلی ها غذای خود را صرف کنید و یا اینکه از اتاقک های سنتی رستوران استفاده کنید. در این رستوران انواع غذهای اصیل ایرانی و بعضی از غذاهای فرنگی و همچنین غذاهای محلی هم سرو می شود. قورمه سبزی، زرشک پلو، انواع خورش ها، انواع غذاهای کبابی و همچنین دلمه که غذای محبوب محلی های سنندج است در اینجا سرو می شود. این رستوران سنتی با وجود کیفیت عالی غذا و فضای بسیار دلنشین و سرویس دهی بی نظیرش از نظر قیمت هم بسیار مناسب است.  همچنین خانواده ها، جمع های دوستانه و زوج های جوان می توانند به این رستوران زیبا که هر روز از ساعت11 صبح تا 12 شب آماده خدمت رسانی است مراجعه کنند و لذت یک غذای اصلی و سنتی خوب را تجربه کنند.

رستوران مروارید سنندج

رستوران مروارید نیز یکی از بهترین و معروف ترین رستوران های شهر سنندج می باشد که محبوبیت زیادی بین گردشگران و مسافران و همچنین محلی ها دارد. این رستوران که در خیابان نمکی سنندج واقع گشته دارای فضایی آرام ودلنشین با دکوراسیون ساده و شیک است. این رستوران دارای امکاناتی چون پارکینگ، اینترنت رایگان، سرو در فضای باز، صندوق امانات، موسیقی زنده، عکاسی در محل  و ویلچر برای افراد کم توان جسمی می باشد که رفاه کامل مشتریان خود را در نظر گرفته است. این رستوران هم منوی غذایی کاملی از غذاهای ایرانی و غذاهای غربی و همچنین غذاهای محلی و سنتی دارد. این رستوران روزانه از ساعت 11 صبح تا 11 شبه یه مشتریان خود خدمات می دهد و تقریبا اکثر شب ها ظرفیت آن کامل می شود چرا که موقعیت مکانی زیبای آن باعث می شود مشتری های بیشتری جذب آن شوند. آبگوشت، دلمه و غذاهای برنجی این رستوران محبوبیت بیشتر بین مشتریان دارد.

رستوران ایتالیایی دایان

این رستوران که یکی از بهترین و محبوب ترین رستوران های چند سال اخیر سنندج می باشد در خیابان آبیدر و بالاتر از چهارراه صفری احداث شده است. همانطور که از اسمش پیداست منو غذایی این رستوران غربی و بیشتر ایتالیایی است. این رستوران که فضای رمانتیک عالی و لوکسی دارد و غذاهای معروف آن عبارتند از غذاهای گریل شده(بدون روغن)، انواع سوخاری ها، انواع پیتزاها و پاستاها و همچنین ساندوچ های بسیار خوشمزه که از مواد اولیه تازه با عطر و بوی عالی در طبخ آنها استفاده می شود. اینترنت رایگان، کارکنان خوش برخورد، فضای دلنشین و دکوراسیون ساده و شیک، سرویس دهی عالی و قیمت های مناسب از مزایای این رستوران می باشد. رستوران دایان هر روزه از ساعت 11 صبح تا 12 شب برای وعده های ناهار و شام و میان وعده های میزبان مشتریان و گردشگران خواهد بود.

رستوران ترک دنر سنندجی

این رستوران که در میدان اقبال و نبش خیابان ژاندارمری واقع شده یکی از رستوران های محبوب و معروف سنندج است که به دلیل موقعیت مکانی و کیفیت غذاها و سرویس دهی آن مشتریان فراوانی دارد. این رستوران کوچک همانطور که از نامش پیداست بیشتر غذاهای ترکی علی الخصوص کباب ترکی دنر را به بهترین شکل و از با کیفیت ترین گوشت ها تهیه می کند. البته بعضی غذاهای دیگر هم در این رستوران سرو می شود که انواع پیتزا و انواع ساندویچ ها را شامل می شود این رستوران قیمت های مناسبی دارد و هر روز از ساعت 10 صبح تا 11 شب به مشتریان خود سرویس دهی می کند.

رستوران سلوا یا سلوی بیجار

رستوران سلوا که در خیابان شهدای شمالی و در طبقه آخر مجتمع تجاری اریکه گروس قرار دارد یکی از معروف ترین و لوکس ترین رستوران های شهر بیجار و کردستان می باشد. این رستوران یک کافه زیبا هم دارد که مشتریان می توانند انواع نوشیدنی ها و دسرهای مورد علاقه خود را میل کنند. منوی رستوران شامل انواع غذاهای اصیل ایرانی و سنتی و غذاهای غربی است که از مهم ترین آنها می توان به انواع کباب ها، انواع غذاهای برنجی، انواع پیتزاها و برگرها اشاره کرد. این رستوران دکوراسیونی شیک و ساده دارد و چون در طبقه آخر ساختمان هم واقع شده آرامشی خاص دارد که مشتریان می توانند هنگام خوردن غذا لذت ببرند. رستوران سلوی با سرویس دهی عالی، کارکنان خوش برخورد، قیمت های مناسب، فضای مناسب و غذاهای با کیفیت می تواند تجربه خوبی برای گردشگران باشد. ای رستوران روزانه از ساعت 10 صبح تا 11 شب در خدمت مشتریان خود می باشد.

رستوران جام جم بیجار

این رستوران که در بلوار امام و جنب اداره اطلاعات شهرستان بیجار واقع شده یکی از رستوران های برتر کردستان است که روزانه مشتریان زیادی را میزبانی می کند. منوی این رستوران شامل انواع غذاهای ایرانی و سنتی است که انوع کباب ها، انواع خورش های برنجی، انواع غذاهای محلی را سرو می کند و معروف ترین غذای آن هم دنده کباب است که در اصل یک غذای کرمانشاهی است. این رستوران امکاناتی چون اینترنت رایگان، پارکینگ اختصاصی، پیک رایگان تا درب منازل و امکان رزور را دارد. همچنین رستوران جام جم ظرفیت پذیرایی همزمان از150 نفر را دارد. این رستوران هر روز از ساعت 11 صبح تا 11 شب به مشتریان خود خدمت رسانی می کند.

رستوران ژه­مه­ن مریوان

این رستوران که در بالاتر از میدان سپاه و بالاتر چاپ حافظ افتتاح شده است یکی از معروف ترین و محبوب ترین رستوران های مریوان می باشد. رستوران ژه­مه­ن که در زبان کوردی به معنی یک وعده غذایی کامل می باشد دارای فضایی آرام، دلنشین و زیبا بوده که در آن می توانید انواع غذاهای ایرانی و محلی و بعضی از غذاهای غربی را امتحان کنید. در منو غذایی این رستوران می توانید انواع کباب ها، انواع خورش ها، انواع غذاهای برنجی و همچنین غذاهای محلی را با قیمتی بسیار مناسب نوش جان کنید. این رستوران هر روزه از ساعت 10 صبح تا 12 شب در خدمت گردشگران و مسافران خواهد بود.

رستوران ساباتی هاوالان مریوان

ساباتی هاوالان یکی از بهترین رستوران های مریوان بوده که در مجاورت دریاچه زیبای زریبار واقع شده است. همین نشانی خود تا حدودی گویای نوع غذاهای این رستوران است. این رستوران که منظره بی نظیری رو به دریاچه دارد انواع غذاهای کبابی، انواع خورش ها و از همه مهم تر غذای اصلی خود رستوران ماهی کبابی را سرو می کند که از صید لحظه ای برای ای ن غذای بی نظیر بهره می برند. این رستوران به دلیل قرار گرفتن کنار یکی از بهترین جاذبه های گردشگری نزد گردشگران خارجی محبوبیت فراوانی دارد و به دلیل قیمت های بسیار مناسبش تقریبا همشه پر از مشتری است. هر روز از ساعت 10 صبح تا 12 شب این رستوران به مشتریان خود سرویس ارائه می کند.

رستوران ساحلی زریوار مریوان

همانطور که از نامش پیداست این رستوران هم در جوار دریاچه بزرگ زریوار قرار دارد این رستوران هم با بهره بردن از منظره زیبای دریاچه و همچنین تنوع منوی غذایی خود و قیمت های مناسب و سرویس دهی خوب به مشتریان از رستوران های پر طرفدار مریوان به حساب می آید. این رستوران انواع غذاهای اصیل ایرانی و سنتی و همچنین کباب ماهی معروف خود را سرو می کند. درهای زریوار روزانه از ساعت 10 صبح تا 12 شب باز خواهد بود.

رستوران هتل کورد سقز

این رستوران که در دل هتل کورد در میدان مادر سقز و رو به روی پارک کوثر و رودخانه بزرگ سقز قرار دارد یک رستوران لوکس و شیک با منظره ای زیبا می باشد. این رستوران انواع غذاهای ایرانی اصیل و غذاهای سنتی و بعضی از غذاهای غربی را سرو می کند. همچین شما می توانید از کافه زیبای کورد هم نوشیدنی ها و دسرها و انواع بستنی های دلخواهتان را میل کنید. این رستوران امتیازاتی چون اینترنت رایگان، پارکینگ، سرویس دهی عالی و قیمت های مناسب دارد. رستوران کورد هر روز از ساعت 11 ثبح تا 12شب خدمات خود را به مشتریان ارائه می کند.

رستوران الماس غرب سقز

این رستوران شیک و معروف در بلوار ارتش و جاده بانه واقع شده است که محبوبیت و شهرت خاصی بین گردشگران دارد. این رستوران دارای پارکینگ، اینترنت رایگان، امکانات رفاهی برای افراد معلول و... می باشد. همچنین رستوران جنب یک مرکز خرید بزرگ، یک پمپ بنزین و یک کارواش قرار دارد که می تواند برای مهمانان امتیاز خوبی باشد همچنین رو به روی رستوران روزانه بازاری محلی دایر است که انواع اجناس را می توان آنجا یافت. منوی این رستوران شامل انواع غذای ایرانی و اصیل است که از مهم ترین آنها می توان به آبگوشت، انواع خورش ها، انواع کباب ها، غذاهای برنجی، غذاهای محلی و سوپ های خوشمزه اشاره کرد. همچنین قیمت های مناسب این رستوران یکی دیگر از دلایل محبویت آن است. الماس غرب هر روز از ساعت 11 صبح تا 11 شب در خدمت گردشگران و مسافران خواهد بود.

رستوران کردستان بانه

این رستوران که درخیابان صلاح الدین ایوبی بانه قرار دارد یکی ار بهترین و محبوب ترین رستوران های شهر بانه به حساب می آید که طرفداران زیادی در بین گردشگران و مسافران و همچنین اهالی شهر دارد. این رستوران دارای یک فضای صمیمی و خودمانی است که برای خانواده ها بسیار جای مناسبی است. رستوران کردستان اینترنت رایگان، پارکینگ، امکانات برای افراد کم توان جسمی و  امکان رزرو دارد. منوی غذایی این رستوران فقط شامل غذاهای ایران است که می توان به انواع کباب ها، انوع غذاهای برنجی، انواع چلو ها، آبگوشت و ... اشاره کرد. این رستوران قیمت های مناسبی دارد و روزانه از ساعت 10 صبح تا 11 شب برای سرویس دهی به مشتریان خود باز خواهد بود.

 رستوران جمال بانه

این رستوران که در بلوار سقز قرار گرفته یکی از بهترین رستوران های بانه است که به کیفیت غذاهای خود محبوبیت زیادی بین مشتریان پیدا کرده است. این رستوران انواع غذاهای اصیل ایرانی را با بهترین کیفیت و از بهترین مواد اوله تهیه می کند و با قیمت های مناسبی در اختیار مشتریان قرار می دهد. انواع کباب ها، انواع غذاهای محلی، غذاهای برنجی، انواع خورش ها، و هم چنین سرخ کردنی های خوشمزه در منوی این رستوران پیدا می شود. رستوران جمال هر روز از ساعت 10 صبح تا 11 شب به کار خود ادامه می دهد.

همچنین در بانه به دلیل تعداد زیاد هتل ها می توانید از رستوران های این هتل ها استفاده کنید. در کردستان همچنین غذاخوری ها محلی و فست فود های خیابانی طرفداران بسیار زیادی دارند که با قیمت های بسیار کم می توانید غذاهای عالی را میل کنید. غذا خوری های محلی و خیابانی خصوصا در شهرهای مرزی غذاهایی با کیفیت را به مشتریان ارائه می دهند. هر جای کردستان که بروید یک نان محلی معروف به نام کلانه را درست می کنند که مواد اولیه آن فقط خمیر و تره کوهی است که پیشنهاد می کنیم حتما این نان خوشمزه را امتحان کنید. فصولی که تره کوهی پیدا نمی شود به جای آن از پیاز سبز استفاده میشود. این نان را معمولا با کباب ها و دوغ مصرف می کنند و در اکثر شهرهای و غذاخوری ها محلی یافت می شود.